Jeskyně tří bratří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeskyně tří bratří
Obraz kouzelníka
Obraz kouzelníka
Údaje o jeskyni
StátFrancieFrancie Francie
MístoMontesquieu-Avantès
Zeměpisné souřadnice
Nadmořská výška465 m
Datum objevu1914
ObjevitelHenri Bégouën
Jeskyně tří bratří
Jeskyně tří bratří
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeskyně tří bratří (francouzsky Grotte des Trois-Frères) je jeskyně nacházející se na území obce Montesquieu-Avantès ve francouzském departementu Ariège. Byla vyhloubena ve vápenci tokem pyrenejské řeky Volp, je dlouhá 430 metrů a sousedí s jeskyněmi Tuc d’Audoubert a Grotte d'Enlène, s níž je propojena podzemní chodbou. Je pojmenována podle Maxe, Jacquese a Louise, tří synů hraběte Henriho Bégouëna, kteří ji v červenci roku 1914 objevili. Jeskyně není přístupná veřejnosti.

V jeskyni byly nalezeny četné nástěnné malby, rytiny v kostech i hliněné sošky z období magdalénienu, které popsal ve své knize abbé Henri Breuil. Pozoruhodné je množství lidských postav, které byly v tehdejším jeskynním malířství znázorňovány velmi zřídka. Nejznámějším dílem je bytost s lidským tělem a hlavou a ocasem jelena: bývá nazývána „Kouzelník“ a označována za šamana provádějícího rituální tanec ve zvířecí masce. Byl zde také objeven nejstarší doklad používání hudebního luku.[1] Jeskyně je ojedinělá i tím, že vedle velkých zvířat jako lvi, medvědi, mamuti, zubři nebo koně jsou v ní vyobrazeny i sovy nebo dokonce jeskynní hmyz z čeledi Rhaphidophoridae.

V době bronzové sloužila jeskyně jako pohřebiště.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TOMKOVÁ, Vlaďka. Jak vypadaly počátky prehistorické hudby?. Hudební scéna [online]. 2014-10-21 [cit. 2019-01-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]