Jerry Rawlings

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jerry Rawlings
Narození 22. června 1947 (69 let)
Accra
Alma mater Achimota School
Povolání politik a voják
Politické strany Armed Forces Revolutionary Council, Ghana
National Democratic Congress
Manžel(ka) Nana Konadu Agyeman Rawlings
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jerry John Rawlings (* 22. června 1947 Akkra), kapitán válečného letectva (ve výslužbě), vykonával opakovaně funkci hlavy státu Ghanské republiky. Prezidentem byl od 7. ledna 1993. Se svou manželkou Nanou Konadu Agyeman-Rawlingsovou má 4 děti.

Rané mládí a počátky vojenské dráhy[editovat | editovat zdroj]

Rawlings se narodil do etnicky smíšeného manželství Ghaňanky z Voltské oblasti a Skota. Kvůli kázeňským prohřeškům dokončil střední školu bez maturitního vysvědčení. V roce 1967 se stal žákem vojenské školy a následně byl vybrán na Ghanskou vojenskou akademii.

V březnu 1968 byl převelen do Takoradi, kde pokračoval ve svých studiích, aby se v lednu 1969 stal důstojníkem Ghanského letectva. Do hodnosti nadporučíka byl povýšen v dubnu 1978.

Jerry Rawlings si postupně uvědomoval vnitřní rozklad Ghanských vojenských sil doprovázený rozsáhlou korupcí uvnitř Nejvyššího vojenského výboru. Navíc se ve větší míře začal zabývat otázkou nerovností v ghanské společnosti.

Dne 28. května 1979 byl Rawlings společně se šesti dalšími osobami zatčen a postaven před válečný soud s obviněním z vedení vzpoury mladších důstojníků z 15. května t.r. Jeho výpověď, v níž se odvolával na všeobecně zakořeněnou společenskou nerovnost, jež ho přiměla jednat v tomto duchu, měla velký ohlas u ghanské veřejnosti i v řadách vojska.

První vojenský převrat[editovat | editovat zdroj]

Dne 4. června 1979, kdy měl opět stanout před soudem, se Rawlingsovi podařilo uprchnout z vazby. Ve spolupráci s dalšími vojáky i civilisty uskutečnil krvavý státní převrat, který svrhl Nejvyšší vojenský výbor a nahradil jej Revolučním výborem vojenských sil. Rawlings nařídil popravu několika minulých vojenských diktátorů: Ignatius Kutu Acheamphong, Akwasi Afrifa a Fred Akuffo. Popraveno bylo i 5 dalších generálů: Joy Amedume, Boakye, Roger Felli, Kotei a Utuka.

Ghanští prezidenti
Předchůdce:
Fred Akuffo
Jerry Rawlings
1979
Nástupce:
Hilla Limann
Hilla Limann 19812001 John Kufuor