Jerry Mander

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jerry Mander
Narození 1. května 1936 (81 let)
Alma mater Wharton School
Columbia Business School
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jerry Mander (* 1936) je americký spisovatel, organizátor a myslitel, nejznámější svou knihou Four Arguments for the Elimination of Television (1977; česky Čtyři důvody pro zrušení televize).

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Kolumbijskou univerzitu, obor mezinárodní obchod (ekonomika). V roce 1960 spoluzaložil a řídil sanfranciskou společnost Freeman, Mander & Gossage, zabývající se reklamou - právě zde, jak sám později poznamenal, si hlavně díky názorům jeho spolupracovníka Gossage uvědomil zneužitelnost televize a její nebezpečí. Později spolupracoval s organizací na ochranu životního prostředí Sierra Club, jíž pomáhal řídit kampaň proti výstavbě přehrady v Grand Canyonu a dalších. V roce 1971 Mander vytvořil neziskovou reklamní agenturu s názvem Public Interest Communications, zabývající se tvorbou a řízením reklamních kampaní pro ekologické, humanistické a další neziskové organizace podobného rázu. Během roku 1990 se stal ředitelem společnosti Elmwood Institute (založena Fritjofem Caprou), dále společnosti Patagonia, Inc.. Je autorem celkem tří knih (viz níže). V současné době působí jako vedoucí sdružení International Forum on Globalization.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

  • Four Arguments for the Elimination of Television (1977) (česky Čtyři důvody pro zrušení televize, Doplněk 2000, ISBN 80-7239-063-5)
  • In the Absence of the Sacred (1991) (česky V nepřítomnosti posvátného, Doplněk 2003, ISBN 80-7239-075-9)
  • The Case Against the Global Economy And For a Turn Toward the Local, s Edwardem Goldsmithem (1996).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]