V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - biskup". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - křesťanský vůdce", tou by se měla nahradit.

Jeroným z Colloreda (1732–1812)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jeroným Colloredo-Walsee-Mels
Portrét
Vyznání římskokatolické
Datum narození 31. května 1732
Místo narození Vídeň Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Kněžské svěcení
Biskupské svěcení
Datum úmrtí 20. května 1812 (ve věku 79 let)
Místo úmrtí Vídeň
Biskupské heslo
Úřady a tituly

Jeroným František de Paula Josef hrabě Colloredo z Wal(d)see a Melsu (německy Hieronymus Franz de Paula Josef Graf Colloredo von Waldsee und Mels, někdy též Wallsee, 31. května 1732 Vídeň - 20. května 1812 tamtéž) byl šlechtic z rodu Colloredo-Walsee, v letech 1761–1772 biskup gurský a v letech 1772–1803 poslední vládnoucí kníže-arcibiskup Salcburského knížecího arcibiskupství, poté ještě duchovním správcem salcburské arcidiecéze z Vídně až do svého skonu v roce 1812. Colloredo působil a jednal jako výrazný stoupenec katolického osvícenství.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeroným se narodil jako pátý z osmnácti potomků říšského vicekancléře Rudolfa Josefa hraběte Colloreda z Waldsee a Melsu, jeho manželky Marie Františky Gabriely, rozené hraběnky ze Starhembergu. V roce 1763 císař František I. Štěpán rod povýšil do říšského hraběcího stavu.

Osobnost[editovat | editovat zdroj]

Osobní erb arcibiskupa Colloreda

Colloredovo pracovní nasazení se vyznačovalo stálostí a energičností. Kníže oplýval vysokou inteligencí, rychlým úsudkem, vynikajícím odhadem na lidi, jakož i velkorysé jednání. Své záležitosti nikdy neodkládal, většinu konečných rozhodnutí činil sám, což poukazuje na přesný a rychlý obchodní odhad.

Colloredo ovládal kromě němčiny a latiny také francouzštinu, italštinu a češtinu. Byl dobrým houslistou a milovník hudby. Přitom neduživý Colloredo vedl prostý a neokázalý život a stále držel přísnou dietu.

Předchůdce:
Zikmund III. hrabě ze Schrattenbachu
Znak z doby nástupu Kníže-arcibiskup salcburský
17721812
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Zikmund Kryštof hrabě z Zeilu a Trauchburgu
Předchůdce:
Josef I. Maria hrabě z Thunu a Hohenštejna
Znak z doby nástupu Kníže-biskup gurský
17611772
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Josef II. Antonín hrabě z Auerspergu