Jerome Apt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jerome Apt
Jerome Apt.jpg
astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození28. dubna 1949 (72 let)
Místo narozeníSpringfield, Massachusetts, USA
Čas ve vesmíru35 dní 7 hodin 12 minut
Kosmonaut od4. června 1985
MiseSTS-37, STS-47, STS-59, STS-79
Znaky misíSts-37-patch.png Sts-47-patch.png STS-59 mission insignia.svg STS-79 patch.svg
Kosmonaut dokvětena 1997
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jerome Apt (* 28. dubna 1949 Springfield, stát Massachusetts, Spojené státy americké), je americký astronaut, který absolvoval čtyři lety raketoplánem a pracoval i na ruském Miru.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jerome, později používající přezdívku Jay, se narodil ve Springfieldu v židovské rodině. Vysokoškolské vzdělání získal na Shady Side Academy, Pittsburgh, PA (ukončeno 1967), pak na prestižní Harvard College ( ukončil 1971) a nakonec v Massachusettském technologickém institutu. Zde získal doku 1976 doktorát z fyziky. Na školách v Massachusetts a Harvardu pracoval ještě tři roky jako odborný asistent. V roce 1980 se začlenil jako vědecký pracovník do NASA v Houstonu, zde prodělal i výcvik astronautů a po roce 1985 čtyřikrát letěl do vesmíru. U NASA i poté získal v řídících funkcích na JSC (Jet Propulsion Laboratory). V období let 1997–1998 byl ředitelem Carnegie Museum of Natural History v Pittsburghu.

Jerome je ženatý, vzal si Eleanor Emmonsovou a mají spolu dvě dcery, Sarah a Rachel.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

  • Poprvé letěl v dubnu 1991 na palubě raketoplánu Atlantis. Start byl jako obvykle na kosmodromu Mysu Canaveral (USA, stát Florida). Šestidenní misi STS-37 (dle COSPAR katalogizována 1991-027A) na oběžné dráze Země zajistila pětičlenná posádka. Apt zde dvakrát vystoupil ve skafandru do vesmíru. Přistáli na základně a kosmodromu Edwards v (KaliforniiMohavská poušť)
  • Příští rok letěl do vesmíru podruhé v raketoplánu Endeavour na misi STS-47 (COSPAR 1992-061A). Start i přistání byly na Floridě, na palubě bylo 7 osob a měli sebou laboratoř Spacelab. Většina pokusů byla připravena Japonci. Jerome zde byl druhým letovým specialistou.
  • Třetí let absolvoval opět v raketoplánu Endeavour v dubnu 1994. Mise STS-59 (COSPAR 1993-020A) .Startovali z Eastern Test Range na Floridě, přistáli v Kalifornii. Na palubě bylo šest astronautů, kteří se zabývali vědeckými výzkumy a fotografováním. Aptovi se podařilo radiové spojení s Mirem, tamní posádce gratuloval ke Dni kosmonautiky. .
  • Čtvrtým letem byla mise STS-79 (COSPAR 1996-057A) s raketoplánem Atlantis v září 1996. Posádka byla šestičlenná ve složení William Ready, Terrence Wilcutt, Jerome Apt, Carl Walz, John Blaha a Thomas Akers. Letěli na orbitální stanici Mir, kde Blaha zůstal jako člen základní posádky, kdežto z Miru se vrátila na Zem po rekordním, 188 denním pobytu Shannon Lucidová. Sebou raketoplán vezl také laboratoř Spacehab, kterou využili k plnění úkolů. Přistáli bez problémů na Floridě.

Jeho lety v kostce:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]