Jennie Churchill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lady Randolph Churchill
Lady Randolph Churchill okolo roku 1885
Lady Randolph Churchill okolo roku 1885
Rodné jménoJennie Jerome
Narození9. ledna 1854
Brooklyn, New York
Úmrtí9. června 1921 (věk 67 let)
Londýn, Anglie
Příčina úmrtígangrena
Místo pohřbeníSt Martin's Church, Bladon
Národnostamerická
Povoláníautorka autobiografie, spisovatelka, společenská celebrita a editorka
OceněníDecoration of the Royal Red Cross
Řád indické koruny
Nejctihodnější řád sv. Jana Jeruzalémského
ChoťRandolph Henry Spencer Churchill
DětiWinston Leonard Spencer-Churchill
John Strange Spencer-Churchill
RodičeLeonard Jerome
PříbuzníClarita Jerome (sourozenec)
Diana Churchill[1][2], Randolph Churchill[1][2], Sarah Churchill[1][2], Marigold Frances Churchill[1][2] a Mary Soames[2][1] (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lady Randolph Churchill, rozená Jennie Jerome (9. ledna 18549. června 1921), byla matka britského premiéra Winstona Leonarda Spencera-Churchilla.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jennie Jerome se narodila v Brooklynu v New Yorku jako druhá ze tří dcer finančního obchodníka Leonarda Jeromeho a jeho ženy, rozené Clarissy Hall, dcery velkostatkáře Ambrose Hall.

Dne 12. srpna 1873 na večírku pořádaném na lodi během regaty Cowes u pobřeží ostrova Wight se Jennie Jeromová seznámila s lordem Randolphem Churchillem, třetím synem Johna Spencera-Churchilla, 7. vévody z Marlborough. Jennie Jerome a lord Randolph Churchill se o tři dny později zasnoubili.

Svatba, která se uskutečnila 15. dubna 1874 na neutrální půdě britské ambasády v Paříži, nebyla velkou společenskou událostí. Byli oddáni za přítomnosti několika málo svědků, k nimž patřili rodiče nevěsty, ale žádný vévoda či vévodkyně. Rod Marlboroughů zastupoval starší bratr lorda Randolpha Georg, markýz z Blandfordu. Touto svatbou se Jennie Jerome stala Lady Randolph Churchill.

Churchillovi měli dva syny: Winstona Churchilla (1874–1965), narozeného o dva měsíce předčasně 30. listopadu 1874 necelých osm měsíců po svatbě, a Johna Strange Spencera-Churchila (1880–1947). Vlivem bohatého společenského života a povinností vyplývajících z jejího společenského postavení byla její role ve výchově synů značně omezená a do značné míry se spoléhala na Winstonovu oblíbenou chůvu, Elizabeth Everestovou.

Winston svou matku velice zbožňoval. Když byl dán v roce 1882 do internátní školy sv. Jiří nedaleko Ascotu v Berkshiru, psal jí mnoho dopisů, v nichž ji prosil, aby ho přijela navštívit, což ale dělala jen zřídka. Když Winston dosáhl dospělosti, stali se z nich dobří přátelé a spojenci a Winston ji považoval spíše za politického poradce a sestru než matku.

Jennie byla silná osobnost, inteligentní, vtipná a respektovaná v nejvlivnějších sociálních a politických kruzích. Její kontakty a vliv významně pomohly jejímu manželovi, lordu Randolphu Churchillovi, v počátcích politické kariéry, stejně jako staršímu synovi Winstonovi.

Pět let po smrti manžela (zemřel ve věku 45 let) se 28. července 1900 znovu provdala za George Cornwallise-Westa (1874–1951), kapitána sloužícího v Scots Guards, stejně starého jako její starší syn Winston. V tomto čase se stala známou nájmem nemocniční lodi pečující o zraněné v búrské válce. V roce 1912 však již žila odloučeně od svého druhého manžela a v roce 1914 se rozvedli. Bezprostředně po rozvodu se Cornwallis-West oženil se známou herečkou Patrick Campbellovou.

Jennie se vdala potřetí 1. června 1918 za Montague Phippena Porcha (1877–1964), člena britské správy v Nigérii, který byl o tři roky mladší než Winston. Na konci první světové války Porch rezignoval z koloniální služby a roku 1921 se vrátil do Afriky hledat své štěstí.

V roce 1921, když byl její manžel v Africe, Jennie uklouzla na čerstvě navoskované podlaze v nových botách s vysokými podpatky během své návštěvy s přáteli v Somerset a zlomila si kotník na levé noze. Do nohy se dostala gangréna a musela být amputována. Krátce poté zemřela na tepenné krvácení, které bylo důsledkem amputace. Pohřbena je na pozemku rodiny Churchillů v kostele sv. Martina v Bladonu v Oxfordshire nedaleko jejího prvního manžela a synů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Kindred Britain.
  2. a b c d e Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]