Jen Fu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jen Fu
Yan fu.jpg
Narození8. ledna 1854
Fu-čou
Úmrtí27. října 1921 (ve věku 67 let)
Fu-čou
Místo pohřbeníTomb of Yan Fu
BydlištěFormer Residence of Yan Fu
NárodnostChanové
Alma materRoyal Naval College
Povolánípřekladatel, spisovatel a sociolog
ZaměstnavateléPekingská univerzita
Univerzita Fu-tan
ChoťWang Shi (Wife of Yan Fu)
Zhu Shi (Wife of Yan Fu)
Jiang Shi
DětiYan Qu
Yan Hu
Yan Huan
Yan Xuan
Yan Dian
Yan Bin
Yan Qiu
Yan Long
Yan Xu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jen Fu čínsky pchin-jinem Yán Fù, znaky zjednodušené 严复, tradiční 嚴復, 8. ledna 1854, Chou-kuan, Fu-ťien27. října 1921, Fu-čou) byl čínský učenec a překladatel, představitel prozápadních trendů. Uvedl do čínského myšlení řadu evropských myšlenek, mj. i Darwinovu teorii přírodního výběru.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny džentry z okresu Chou-kuan v provincii Fu-ťien, nedaleko fuťienské metropole Fu-čou (dnešní okres Min-chou v městské prefektuře Fu-čou). Připravoval se na úřednické zkoušky. Smrt otce roku 1866 uvrhla rodinu do finanční tísně a Jen Fu nemohl nadále studovat. Místo toho získal placené místo žáka v navigační škole při státních loděnicích a arsenálu ve Fu-čou se západním způsobem výuky a získal vzdělání v angličtině, aritmetice, geometrii, algebře, trigonometrii, fyzice, chemii, astronomii i navigaci. Právě zde se nadchl pro západní vědu. Absolvoval roku 1871 a následujících pět let sloužil v čínském vojenském námořnictvu. V letech 1877–1879 studoval na Royal Naval College v anglickém Greenwichi. Po návratu do Číny začal učit na škole arsenálu, kde sám kdysi studoval, a později též na námořní akademii v Tchien-ťinu. V této době se rovněž stal závislý na opiu.

Po porážce Číny v čínsko-japonské válce (1895) se v Číně uvolnily poměry a otevřel prostor pro modernizační a „westernizační“ snahy. Jen Fu se v této době proslavil jako překladatel a také jako teoretik překladu. Uvedl na čínský knižní trh a do čínského myšlení dílo Adama Smitha Bohatství národů, traktát O svobodě Johna Stuarta Milla, Ducha zákonů Charlese Louise Montesquieua či Studii o sociologii Herberta Spencera. Jen Fu seznámil čínské čtenáře též s Darwinovým učením, sám s ním však plně nesouhlasil a nepřekládal samotného Darwina, ale Thomase Huxleyho, s nímž více souzněl. Ideu přírodního výběru uvedl do čínské tradice pod názvem tchien-ce (天擇). Své myšlenky šířil také jako šéfredaktor novin Kuo-wen pao. Zapojil se i do politiky, do prvního moderního politického hnutí v Číně zvaného Kung-čche šang-šu, které vedl Kchang Jou-wej, a jež nakonec vyústilo ve „sto dní reforem“. V roce 1912, v souvislosti se Sinchajskou revolucí, byl Jen Fu zvolen rektorem Pekingské univerzity. Navzdory tomu zůstal přesvědčeným monarchistou a podporoval Jüan Š’-kchaje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yan Fu na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]