Jehuda Cvi Blum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jehuda Cvi Blum
Narození 1932
Bratislava, Československo
(dnes Slovensko)
Původ Československo
Alma mater Londýnská univerzita
Pracoviště Hebrejská univerzita
Obor právo
stálý zástupce Izraele při OSN (1978–1984)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jehuda Cvi Blum (hebrejsky: יהודה צבי בלום, narozený 1932) je izraelský profesor práva a diplomat. V letech 1978 až 1984 působil jako izraelský stálý zástupce při Organizaci spojených národů (OSN)

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v BratislavěČeskoslovensku a bar micva podstoupil v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Po druhé světové válce emigroval roku 1945 do britské mandátní Palestiny. Vystudoval právo na Londýnské univerzitě a v roce 1965 začal přednášet na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Po zahájení akademické kariéry působil jako hostující profesor na řadě amerických právnických školách. V roce 1968 se stal odborným asistentem UNESCO (UNESCO Fellow) na univerzitě v Sydney. Téhož roku se stal členem právní rady OSN. V roce 1973 byl součástí izraelské delegace na 3. Konferenci OSN o námořním právu. O tři roky později byl členem izraelské delegace při 31. zasedání Valného shromáždění OSN. V letech 1978 až 1984 pak působil jako stálý izraelský zástupce při OSN.

Z pozice stálého zástupce při OSN byl Blum k této organizaci často kritický a například prohlásil, že se z OSN, která by měla podporovat mír „stala aréna násilné rétoriky, která rozdmíchává plameny blízkovýchodního konfliktu.“[1] Americký deník The New York Times jej dále cituje: „Podstata blízkovýchodního konfliktu vždy byla a je přetrvávající nepřátelství arabských států proti židovskému národnímu obrození.“[1] Během svého působení v této funkci též podle titulku stejného deníku „vyhuboval“ skupině 133 amerických židovských studentů práva, kteří protestovali proti izraelské invazi do Libanonu a proti židovskému osadnictví na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Ve své reakci zpochybnil jak faktografickou, tak morální pozici názoru studentů, když mimo jiné prohlásil, že studenti „nemají sebemenší náznak ochoty nést jakékoli osobní důsledky své povýšenosti a náhodných rad.“[2]

Blum byl rovněž členem izraelského vyjednávacího týmu, který dojednal mírovou smlouvu s Egyptem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Historic Titles in International Law (1965)
  • Secure Boundaries and Middle East Peace (1971) (s úvodem od Julia Stona)
  • For Zion's Sake (1987) – dostupné online
  • Eroding the United Nations Charter (1993) – dostupné online

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yehuda Zvi Blum na anglické Wikipedii.

  1. a b BERNSTEIN, Richard. Israeli Says U.N. 'Fans the Flames' of Middle East Conflict [online]. The New York Times, 1983-10-04 [cit. 2011-06-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Israeli Envoy at U.N. Scolds 133 U.S. Jewish Law Students [online]. The New York Times, 1983-05-10 [cit. 2011-06-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Izraelský velvyslanec při Organizaci spojených národů
Předchůdce:
Chajim Herzog
1978–1984
Jehuda Cvi Blum
Nástupce:
Benjamin Netanjahu