Jefferson (stát)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červeně označeno původní území Jeffersonu. Současní separatisté požadují také oblasti vybarvené růžově

Jefferson byl nový stát americké Unie, který chtěla vytvořit skupina lidí z nejsevernější části Kalifornie a jihozápadního Oregonu.[1] Jde o odlehlou a chudou, převážně zemědělskou oblast, která se cítila tradičně přehlížena administrativou obou států.[2] Měl být pojmenován podle prezidenta Thomase Jeffersona, za jehož vlády Lewisova a Clarkova expedice prozkoumala severozápad dnešních USA.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Stát měly tvořit okresy Curry County, Josephine County, Jackson County, Klamath County (Oregon) a Del Norte County, Siskiyou County a Modoc County (Kalifornie). Stát by s rozlohou 55 295 km² a zhruba 450 000 obyvateli patřil k nejmenším a nejméně lidnatým státům USA. Za hlavní město bylo vybrána Yreka. Nejvyšší horou státu by byla Mount Shasta (4316 m).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Vlajka

V říjnu 1941 starosta města Port Orford Gilbert Gable navrhl vytvoření nového (tehdy 49.) státu Unie. 27. listopadu skupina ozbrojených demonstrantů na podporu tohoto požadavku přerušila dopravu u města Yreka. Guvernérem se prohlásil John C. Childs. Diskuse o vytvoření nového státu však utichly poté, co 2. prosince Gilbert Gable zemřel a 7. prosince zaútočili Japonci na Pearl Harbor. Kvůli válce se požadavky Jeffersoňanů nikdo nezabýval. Znovu se objevily na scéně v roce 1989, kdy začalo vysílat Jefferson Public Radio.[3] Jedním z argumentů pro oddělení Jeffersonu je fakt, že zde na rozdíl od zbytku Kalifornie a Oregonu ve volbách tradičně vítězí Republikánská strana USA. Současné jeffersonské hnutí však nemá velkou politickou podporu a připomíná spíše mikronárod.[4]

Symboly[editovat | editovat zdroj]

Jeffersonské hnutí také vytvořilo své symboly. Státním znakem Jeffersonu byla pánev na rýžování zlata s dvěma úhlopříčnými křížky, symbolizujícími přerušení vazeb na Kalifornii i Oregon. Státním heslem bylo State of Mind (slovní hříčka: Stát ducha nebo také Stav mysli).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://mentalfloss.com/article/12641/12-proposed-us-states-didnt-make-cut
  2. Archivovaná kopie. bad.eserver.org [online]. [cit. 2013-08-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-11-24. 
  3. Archivovaná kopie. www.ajr.org [online]. [cit. 2013-08-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-12. 
  4. http://www.jeffersonstate.com/