Jeff Sarwer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeff Sarwer
Jeff Sarwer cropped.JPG
Narození14. května 1978 (43 let)
Kingston
Povoláníšachista a hráč pokeru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeff Sarwer (* 14. května 1978 Kingston) je kanadský a finský šachista, mistr světa v kategorii U10 z roku 1986.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Šachy se naučil hrát ve 4 letech, a to od své dva roky starší sestry Julie. Již ve věku 6 let byl členem Manhattan Chees Club (v té době nejprestižnější šachový klub). Vedoucí klubu Bruce Pandolfini jim zajistil doživotní členství v klubu.

Již od 7 let hrál na Parlament Hillu v Ottawě se 40 soupeři simultání partie, vždy při příležitostí Dne Kanady. Hrál také rapid šach ve Washingtově Parku v New Yorku.

V roce 1986 vyhrál mistrovství světa mládeže v kategorii U10. Allen Kaufman prohlásil: „Devítiletý Jeff je silnější než Bobby Fisher v 11 letech”. Bruce Pandolfini řekl: „Mezi mnoha tisíci dětí, které jsem učil, je Jeff určitě nejvýjimečnějším mladým hráčem jakého jsem kdy viděl”.

Na pozvání Edmara Mednise analyzoval na americké televizní stanici PBS utkání mezi Garrim Kasparowem a Anatolij Karpovem, a to jak v roce 1986, tak i v odvetném zápase o rok později. Tehdy vzrostla jeho popularita.

Některé časopisy, například Sports Illustrated napsaly o rodině Jeffa Sarwera články, kde redaktoři kritizovali jeho rodinný život a pochybovali nad kvalitou péče jeho otce. Ten mu později nedovolil mu pokračovat v šachové kariéře. Odstěhoval se s svou rodinou z New Yorku a dostal se to problému se sdružením The Children's Aid Society v Ontariu. Časopis Vanity Fair napsal článek o nasílí, které páchal otec na Jeffovi a Julii Sarwerovým. Z toho důvodu byli Jeff a Julie přidělení do pěstounské péče, nicméně po krátké době ale utekli k otci a od té doby se ukrývali. Stěhovaní z místa na místo po různých státech jim zajistilo bezpečí a brzo si na kočovný život zvykli.

Searching for Bobby Fisher[editovat | editovat zdroj]

V roce 1993 byl natočen film Searching for Bobby Fisher, kde se Jeff Sarver objevil jako Jonathan Poe. V poslední scéně mu byla nabídnuta remíza, tu odmítl a partii prohrál. Jednalo se o zfilmování finále utkání mezí Joshuou Waitzkinem (9 let) a Jeff Sarwerem (7 let), kde však s remízou souhlasil a 1. místo si hráči rozdělili mezi sebe.

Návrat do šachového světa[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 se vrátil k šachu, když skončil 3. na mezinárodním turnaji v rapid šachu v Malborku. Tehdy získal 7 bodů z 9; celkem se turnaje zúčastnilo 86 hráčů. Kvůli tomu, že dlouho nehrál a neměl tak žádné Elo, mu bylo dáno provizorní Elo 2250.

Poker[editovat | editovat zdroj]

Startoval v Europen Poker Tour, pětkrát vyhrál peněžní cenu. Jeho největším úspěchem bylo 3. místo v EPT ve Vilamouře, kde vyhrál 156 170 eur (listopad 2009).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jeff Sarwer na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]