Jednotná Abcházie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jednotná Abcházie
Datum založení25. března 2004
PředsedaSergej Šamba
IdeologieStředopravice,
republikanismus,
sociální konzervatismus
Barvyčervená
Oficiální webhttp://www.rpp-ea.org/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jednotná Abcházie (abchazsky: Аԥсны Акзаара) je politická strana v Abcházii. Jednotná Abcházie byla založená 25. března 2004 jako socio-politické hnutí s jasnými cíli, reprezentovanými jejich jediným kandidátem do prezidentských voleb konaných ve stejném roce.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Dne 20. července 2004 vytvořila Jednotná Abcházie alianci s hnutími Amcachara a Aitaira a s Federací nezávislých obchodních unií. Dohromady navrhli bývalého premiéra Sergeje Bagapše jako kandidáta na post prezidenta. Bagapš volby vyhrál s malým náskokem, ale zanedlouho byly vyhlášeny nové volby kvůli nastalé politické krizi a nejednoznačnému výsledku druhého nejlepšího kandidáta Raula Chadžimby. Do nových voleb se oba dva kandidáti spojili, takže Raul Chadžimba kandidoval s Bagapšem coby viceprezident, a drtivě zvítězili.

Ve volbách do Abchazského lidového shromáždění v roce 2007 získali společně s hnutími Amcachara a Aitaira 28 míst z 35. V roce 2009, téměř 5 let po svém vytvoření, se Jednotná Abcházie transformovala v politickou stranu. Novým předsedou se stal Daur Tarba a jeho zástupci se stali Alchas Kardava a Zurab Kadžaja. V roce 2012 postavili pro další volby do Abchazského lidového shromáždění voleb jen 11 kandidátů, z nichž se do druhého kola dostali jen čtyři a ve druhém kole zvítězili jen tři.

12. června 2013 se konal pátý sjezd strany, na kterém bylo rozhodnuto, že se strana pro nesouhlas s politikou prezidenta Alexandera Ankvaba přesune do opozice.[1]

V roce 2016 se předsedou strany stal bývalý ministr zahraničí a bývalý premiér Sergej Šamba.

15. března 2022 vyjádřila strana prostřednictvím předsedy Sergeje Šamby podporu Rusku ohledně zvláštní operace pro demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny a podpořila úsilí Ruska o vytvoření systému kolektivní bezpečnosti v Evropě po rozpadu SSSR.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United Abkhazia na anglické Wikipedii.

  1. Единая Абхазия" заявила об уходе в оппозицию. RIA Novosti. 12. června 2013. Dostupné online.
  2. ПАРТИЯ «ЕДИНАЯ АБХАЗИЯ» ПОДДЕРЖИВАЕТ РОССИЙСКУЮ СПЕЦИАЛЬНУЮ ОПЕРАЦИЮ ПО ДЕМИЛИТАРИЗАЦИИ И ДЕНАЦИФИКАЦИИ УКРАИНЫ. Apsnypress. 15. března 2022. Dostupné online Archivováno 16. 3. 2022 na Wayback Machine..