Jednotka 731

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Komplex jednotky 731

Jednotka 731 (731部隊 Nana-san-iči butai) byl krycí název pro Jednotku biologického a chemického výzkumu Japonské císařské armády během 2. čínsko-japonské války (1937–1945) a 2. světové války. Předmětem pokusů této jednotky bylo na území Mandžuska (pod japonskou nadvládou) až 10 000 osob. 95 % obětí byli Korejci a Číňané nejen z řad vojáků, ale i civilistů, 5 % tvořili obyvatelé kolonií Japonského impéria (Jihovýchodní Asie a Tichomořské ostrovy) a malý počet válečných zajatců z řad Spojenců (většinou Rusové).

Pokusy a oběti[editovat | editovat zdroj]

Ve speciálních projektech na území Číny s označením "Maruti" byly osoby vybrány tak, aby skupina zahrnovala co nejširší spektrum populace (včetně dětí a těhotných žen).

  • Následně byly nakaženy různými chorobami a podrobeny vivisekci z důvodu obav vědců z možných změn na orgánech po smrti osob.
  • Některým byly zmraženy končetiny a následně rozmrazeny, aby vědci mohli studovat proces neléčené sněti a hnití.
  • jiným byly amputovány končetiny a transplantovány na opačný konec těla.
  • Lidé byli přivázaní ke kolům a použiti jako cíle pro testování biologických, chemických a výbušných bomb.

Odhaduje se, že blechy nakažené morem, kontaminované oblečení a biologické bomby byly příčinou smrti asi 400 tisíc čínských civilistů.

Vivisekce na zajatcích[editovat | editovat zdroj]

Jsou zaznamenány případy, kdy k vivisekci docházelo u odsouzenců nebo u válečných zajatců, například za druhé světové války japonská armáda prováděla nelidské pokusy na amerických zajatcích a čínském obyvatelstvu.[1] Nejznámější je Jednotka 731 (731 部隊 Nana-san-iči butai), v blízkosti města Charbin. Pokusy prováděné Jednotkou 731 byly jedním z mnoha zrůdných válečných zločinů spáchaných japonskou armádou v letech 1931–1945.

Poválečné kariéry aktérů[editovat | editovat zdroj]

Po válce mnoho ze zajatých japonských vojáků provádějící experimenty na zajatcích pokračovalo v prominentních kariérách v politice (na ministerstvu zdravotnictví), akademickém světě a obchodě. Někteří členové Jednotky 731 se stali částí japonského zdravotnického establishmentu. Dr. Masadži Kitano vedl největší japonskou farmaceutickou společnost, Green Cross.

Spojené státy udělily experimentátorům amnestii, zaručily vědcům beztrestnost výměnou za jejich poznatky z experimentování. Širo Išii, velitel Jednotky 731, se přestěhoval do státu Maryland a pracoval na výzkumu biologických zbraní v USA.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Unit 731 na anglické Wikipedii.

  1. Šúsaku Endó: Moře a jed
  2. DRAYTON, Richard. An Ethical Blank Check [online]. Guardian (UK), May 10, 2005, [cit. 2009-09-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • COOK, Haruko Taya; COOK, Theodore F.. Japan at War: An Oral History. New York, London : The New Press, 1992. ISBN 978-1-56584-039-3. Kapitola Tamura Yoshio: Unit 731, s. 158 až 167. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]