Jednota českých matematiků a fyziků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jednota českých matematiků a fyziků (JČMF) je jedna z nejstarších dosud existujících učených společností v českých zemích. Byla založena roku 1862 jako Spolek pro volné přednášky z matematiky a fyziky (Jednota českých matematiků). Jejím posláním bylo od začátku zlepšování výuky fyziky a matematiky na školách všech úrovní a typů a dále pak směřovat ku podpoře a rozvoji těchto věd. V důsledku vlasteneckých snah byl roku 1869 spolek rozšířen (Jednota českých matematiků a fyziků). Členstvo jednoty tvořili z velké části profesoři středních škol a institutů vyššího vzdělávání, z menší části i profesoři vysokých škol a vědci.

V roce 1870 začala Jednota vydávat Zprávy Jednoty českých matematiků a fyziků, z nichž o 2 roky později v roce 1872 vznikl časopis věnovaný matematice a fyzice (Časopis pro pěstování matematiky a fysiky) - první matematický časopis v Rakousku-Uhersku. O rok později vydává již Jednota vlastní učebnice a vědecké monografie. Po vzniku samostatného Československa se stala de facto monopolním kvalifikovaným vydavatelem učebnic, odborných knih a časopisů s matematickofyzikální tematikou.

Na začátku 50. let musela Jednota převést majetek ve prospěch nově vzniklé Československé akademie věd a stala se učenou společností při ČSAV. Matematická část knihovny Jednoty se stala základem fondu knihovny Matematického ústavu, kde se nachází dodnes.

V letech 19211939 a 19451993 se používal název Jednota československých matematiků a fyziků.[1]

Členství[editovat | editovat zdroj]

Jednota má přibližně 2000 individuálních členů, z velké části středoškolských učitelů, a 100 kolektivních členů. Tím se řadí mezi největší vědecké společnosti v České republice.[2]

Organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

Jednota má dvojí strukturu, oblastní a zájmovou. Každý člen Jednoty přináleží do jedné z patnácti oblastních poboček, zpravidla podle bydliště nebo pracoviště. Pobočky jsou zřízeny zejména v univerzitních městech. Jednotlivé místní pobočky jsou: pražská, brněnská, českobudějovická, jihlavská, karlovarská, královéhradecká, liberecká, olomoucká, opavská, ostravská, pardubická, plzeňská, ústecká a zlínská, navíc je zřízena místní pobočka středočeská.

Podle zájmu se jednota dělí do čtyř sekcí

První dvě sekce jsou zaměřeny odborně, druhé dvě na pedagogiku matematiky, fyziky. Každý člen Jednoty může být členem libovolného počtu ze čtyř odborných sekcí nebo také žádné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jednota českých matematiků a fyzků: Historie
  2. Jednota českých matematiků a fyziků: Organizační struktura

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]