Jednota českých matematiků a fyziků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Jednota českých matematiků a fyziků (JČMF) je jedna z nejstarších dosud existujících učených společností v českých zemích. Byla založena roku 1862 jako Spolek pro volné přednášky z matematiky a fyziky (Jednota českých mathematiků). Jejím posláním bylo od začátku zlepšování výuky fyziky a matematiky na školách všech úrovní a typů a dále pak směřovat ku podpoře a rozvoji těchto věd. V důsledku vlasteneckých snah byl roku 1869 spolek rozšířen (Jednota českých mathematiků a fysiků). Členstvo jednoty tvořili z velké části profesoři středních škol a institutů vyššího vzdělávání, z menší části i profesoři vysokých škol a vědci.

V roce 1870 začala Jednota vydávat Zprávy Jednoty českých mathematiků a fysiků, z nichž o 2 roky později v roce 1872 vznikl Časopis pro pěstování mathematiky a fysiky, časopis věnovaný matematice a fyzice a zároveň první matematický časopis v Rakousku-Uhersku (časopis vycházel s víceméně stejným jménem — až na změny pravopisu slov matematika a fyzika — do roku 1950, od roku 1951 (ročník 76) byla z názvu vynechána fyzika, od roku 1991 (ročník 116) jej pod názvem Mathematica Bohemica vydává Matematický ústav AV ČR, v. v. i.). O rok později, tj. v roce 1873 již Jednota vydává vlastní učebnice a vědecké monografie. Po vzniku samostatného Československa se stala de facto monopolním kvalifikovaným vydavatelem učebnic, odborných knih a časopisů s matematickofyzikální tematikou.

Na začátku 50. let musela Jednota převést majetek ve prospěch nově vzniklé Československé akademie věd a stala se učenou společností při ČSAV. Matematická část knihovny Jednoty se stala základem fondu knihovny Matematického ústavu, kde se nachází dodnes.

V letech 19211939 a 19451993 se používal název Jednota československých matematiků a fyziků.[1]

Členství[editovat | editovat zdroj]

Jednota má přibližně 2000 individuálních členů, z velké části středoškolských učitelů, a 100 kolektivních členů. Tím se řadí mezi největší vědecké společnosti v České republice.[2]

Organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

Jednota má dvojí strukturu, oblastní a zájmovou. Každý člen Jednoty přináleží do jedné z patnácti oblastních poboček, zpravidla podle bydliště nebo pracoviště. Pobočky jsou zřízeny zejména v univerzitních městech. Jednotlivé místní pobočky jsou: pražská, brněnská, českobudějovická, jihlavská, karlovarská, královéhradecká, liberecká, olomoucká, opavská, ostravská, pardubická, plzeňská, ústecká a zlínská, navíc je zřízena místní pobočka středočeská.

Podle zájmu se jednota dělí do čtyř sekcí

První dvě sekce jsou zaměřeny odborně, druhé dvě na pedagogiku matematiky, fyziky. Každý člen Jednoty může být členem libovolného počtu ze čtyř odborných sekcí nebo také žádné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jednota českých matematiků a fyzků: Historie
  2. Jednota českých matematiků a fyziků: Organizační struktura

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]