Jednoprůchodový překladač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jednoprůchodové překladače)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jednoprůchodový překladač (anglicky one-pass compiler nebo narrow compiler) je v informatice typ překladače, který prochází zdrojový kód programu pouze jednou (na rozdíl od víceprůchodových překladačů). Jednoprůchodové překladače nevytváří mezikód.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv jsou jednoprůchodové překladače ve zpracování kódu rychlejší, než víceprůchodové, nejsou schopné generovat tak efektivní programy kvůli jejich omezeným možnostem (například optimalizace používají více opakovaných průchodů kódem). Většina běžných programovacích jazyků je vytvořena tak, že nemohou být kompilovány jediným průchodem. Naproti tomu některé programovací jazyky byly navrženy tak, aby jednoprůchodovou kompilaci umožňovaly. Jako příklad je možné uvést dopředné deklarace v jazyce Pascal, kde je vyžadována plná definice procedur ještě před jejích použitím. Dopředné deklarace umožňují jednoprůchodovému překladači provádět typové kontroly, protože volání procedury, která ještě nebyla deklarována, by bylo hlášeno jako chyba.

 function lichy(n: integer): boolean;
 begin
 if n = 0 then
 lichy := false
 else if n < 0 then
 lichy := sudy(n + 1) { ''chyba při kompilaci: 'sudy' není definováno'' }
 else 
 lichy := sudy(n - 1)
 end;
 
 function sudy(n: integer): boolean;
 begin
 if n = 0 then
 sudy := true
 else if n < 0 then
 sudy := lichy(n + 1)
 else 
 sudy := lichy(n - 1)
 end;

Přidáním dopředné deklarace pro funkci sudy před funkci lichy upozorníme jednoprůchodový překladač, že je v programu později definována sudy.

 function sudy(n: integer): boolean; forward;
 
 function lichy(n: integer): boolean;
 { ''Et cetera....'' }

Související články[editovat | editovat zdroj]