Jednoduchý opar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opar na rtu

Jednoduchý opar nebo herpes (lat. herpes simplex) je skupina infekčních onemocnění kůže a sliznic. Způsobuje je herpes simplex virus. U většiny lidí se po první infekci vytvoří dostatečná imunitní obrana. Je však stále velké množství lidí, u kterých se onemocnění opakuje, nejčastěji na rtech.

Stádia oparu

Existuje 5 postupných stádií oparu:

  • 1. den - Fáze brnění, pocit pnutí
  • 2.-3. den - Fáze vřídku, opar se dere na povrch jako shlouček malých vřídků. Ty mají nažloutlou barvu a obsahují hnis.
  • 4. den - Vřídky prasknou, vyteče z nich tekutina. Tato fáze může být velmi bolestivá.
  • 5.-8. den - Vytvoří se strup, který však často praská. To může být způsobeno přílišným otevíráním úst. Strup poté svědí, pálí, může z něj vytékat i krev.
  • 8.-12. den - Opar se postupně ztrácí, může však po něm zůstat zarudlé místo nebo jizva.

Diagnostika infekce

V současné době existují pouze dvě soupravy ELISA-VIDITEST a IF-VIDITEST anti-HSV 1+2, jsou určeny pro diagnostiku chorob vyvolaných nebo spojených s HSV1 nebo HSV2, např. genitálního a labiálního herpesu, herpetické gingivostomatitidy, herpetické keratokonjunktivitidy, včetně infekcí provázených neurologickými komplikacemi (encefalitida, meningitida, zánětlivé neuropatie a polyneuropatie). Soupravu lze též využít pro diferenciální diagnostiku neuroinfekcí, očních infekcí a kožních exantémových onemocnění. Nerozlišuje typ HSV1 a HSV2.

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.