Přeskočit na obsah

Jeden pokoj ve městě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeden pokoj ve městě
Původní názevUne chambre en ville
Země původuFrancieFrancie Francie
ItálieItálie Itálie
Jazykfrancouzština
Délka90 min
Žánryfilmový muzikál
filmové drama
ScénářJacques Demy
RežieJacques Demy
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDominique Sandová
Danielle Darrieuxová
Richard Berry
Michel Piccoli
Anna Gaylor
… více na Wikidatech
ProdukceChristine Gouzeová-Rénalová
HudbaMichel Colombier
KameraJean Penzer
KostýmyRosalie Varda
StřihSabine Mamou
Výroba a distribuce
Premiéra1982
Jeden pokoj ve městě na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeden pokoj ve městě (v originále Une chambre en ville) je francouzsko-italský hudební melodramatický film z roku 1982, který režíroval Jacques Demy.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Nantes

Během dělnické stávky v Nantes v roce 1955 se demonstranti střetli s policií. Mladý přístavní dělník François Guilbaud je jedním ze útočníků, což se nelíbí jeho bytné Margot Langloisové. Jako baronka a vdova po plukovníkovi nemá s dělníky mnoho společného, ale své sympatie k Françoisovi a úsilí dělníků neskrývá. François má kamarádku, prodavačku Violette, která začne mluvit o svatbě a jejich společné budoucnosti. François reaguje vyhýbavě, na jedné straně proto, že nemá téměř žádné peníze, na straně druhé proto, že není do Violette příliš zamilovaný.

Po večerním setkání dělníků přichází za Françoisem krásná žena. Stráví spolu noc v levném hotelu a zamilují se do sebe. François zjistí, že je to Edith Leroyer, dcera jeho bytné. Edith se měsíc předtím provdala za Edmunda Leroyera, prodavače televizí. Mezi Edith a jejím manželem, který je impotentní a chová se k ní majetnicky a žárlivě, je už krize. Napjatá je i situace mezi Edith a její matkou, která svou dceru obviňuje, že si Edmunda vzala pouze z finančních důvodů.

Druhý den ráno navštíví Violette svého přítele a řekne mu, že je těhotná. François se jí musí přiznat, že se zamiloval do jiné ženy, a ona zklamaně uteče. Mezitím Edith jde naposledy do televizního obchodu svého manžela, aby si vyzvedla své věci. Edmund v naději na poslední šanci se rozzuří a vyhrožuje Edith nožem, čímž ji přiměje, aby na něj namířila zbraň. Edmund si nakonec podřízne hrdlo a umírá. Edith jde ke své matce a tím i k Françoisově bytné. Pár doufá ve společnou budoucnost, ale Edith si není jistá, zda někdy zapomene pohled na umírajícího Edmunda.

Druhý den ráno se François připojí k další demonstraci a je vážně zraněn v boji s policií. Jeho společníci ho odnesou do bytu paní Langlois, kde umírá v náručí Edith. Říká, že bez něj nemůže žít a přede všemi se zastřelí.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Dominique Sandová Edith Leroyer
Danielle Darrieuxová Margot Langlois
Richard Berry François Guilbaud
Michel Piccoli Edmond Leroyer
Fabienne Guyon Violette Pelletier
Anna Gaylor Madame Pelletier
Jean-François Stévenin Dambiel
Jean-Louis Rolland vůdce dělníků
Marie-France Roussel věštkyně

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ein Zimmer in der Stadt na německé Wikipedii.