Jean Bolland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jean Bolland
Narození 18. srpna 1596
Úmrtí 12. září 1665 (ve věku 69 let)
Antverpy
Povolání historik, hagiograf, spisovatel a kněz
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Bolland (13. srpna 1596 v Julémontu13. září 1665 v Antverpách) byl jezuitský historik a tvůrce hagiografií. Založil novou kritickou edici určenou k vydávání hagiografických textů nazvanou Acta sanctorum. Bollandovi následovníci si začali říkat bollandisté.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1612 vstoupil do jezuitského řádu. Studoval v Löwenu a Antverpách. Působil jako učitel na kolejích v Roermondu, Mechelenu, Bruselu a Antverpách. V roce 1625 byl vysvěcen na kněze a působil jako vedoucí studií v Mechelenu.

Mezitím se vyprofiloval jako historik a tak jej provinciál Jakob von Straten pověřil v roce 1630 vydáváním edice Acta sanctorum. Edice měla zpřístupňovat hagiografické texty ze všech zemí v historicko-kritické formě. Tato myšlenka pocházela od jezuity Heriberta Rosweyda. Tento projekt se ale záhy ukázal jako příliš pro jednoho člověka náročný, proto si začal přibírat spolupracovníky. Během svého života připravil díly do konce ledna a jeho spolupracovníci vydávali od roku 1658 až do jeho smrti díly pro únor. Práce na edici od té doby s určitými přestávkami pokračuje a ještě dnes není dotažena do konce roku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jean Bolland na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jean Bolland
  • Carl Ruland: Bolland, Jean. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Svazek 3. Duncker & Humblot, Leipzig 1876, s. 109.
  • Friedrich Wilhelm Bautz: Bolland, Jean. In: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Svazek I, , s. 675–676.