Jean-Pierre Blanchard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean-Pierre Blanchard
Wonderful Balloon Ascents, 1870 - Blanchard.jpg
Narození 4. července 1753
Les Andelys
Úmrtí 7. března 1809 (ve věku 55 let)
Paříž
Příčina úmrtí pád
Ocenění Aviation Hall of Fame and Museum of New Jersey
Manžel(ka) Sophie Blanchard
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Pierre Blanchard (4. července 1753, Les Andelys7. března 1809 u Paříže) byl francouzský průkopník balonové vzduchoplavby.

Blanchard již od dětství toužící létat, experimentoval nejprve několik let s vlastním létajícím strojem na bázi ornitoptéry, ale úspěch se nedostavil. Po letech bratří Montgolfierů balonem plněným horkým vzduchem (tzv. montgolfiéra) v roce 1783 nadšeně se přiklonil k letounům lehčím vzduchu. Již 2. března 1784 vzlétl z Martova pole v Paříži k prvnímu letu balonem plněným vodíkem (tzv. charliéra), přeletěl Seinu a vítr jej zavál do Sèvres. V říjnu téhož roku pak uskutečnil let v Londýně. Slavným se stal Blanchard svým dobrodružným letem přes kanál La Manche. První přelet kanálu v historii lidstva uskutečnil 7. ledna 1785 spolu s americkým lékařem a sponzorem Dr. Johnem Jeffriesem z Doveru do Calais. Koncem letu museli vzduchoplavci, aby udrželi balon ve vzduchu, odhodit postupně všechnu zátěž, včetně svého oblečení až na spodky a nakonec i gondolu, když se vyšplhali do lanoví. Úspěšně přistáli v Calais, kde byli nadšeně uvítáni davem. Blanchard se stal čestným občanem města a od krále obdržel doživotní rentu 1200 livrů ročně. Poté s úspěchem pořádal veřejné lety, po celé tehdejší Evropě (první vzlety v dnešních státech (Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Polsko).

Přelet kanálu LaManche - Blanchard a Jeffries, 7. ledna 1785

Historicky první let uskutečnil i v Praze koncem října 1790 kdy jeho společníkem v gondole byl hrabě Jáchym Šternberk. Start byl v Královské oboře (dnešní Stromovka) a přistání v Bubenči, výška letu cca 1700 m a trvání letu jedna hodina. Ve Vídni letěl 6. července 1791 na trase PraterGroß-Enzersdorf. Blanchard též poprvé úspěšně předvedl seskok padákem 3. října 1785, když ve Frankfurtu nad Mohanem připoutal k padáku svého psa a spustil jej k zemi. Tento padák mu pak zachránil život 21. listopadu 1785, když po vzletu hrozilo balonu v důsledku přetlaku roztržení. Blanchard byl nucen prorazit na vrcholu balonu několik děr, ale ty se roztrhly a balon se řítil k zemi. Blanchard okamžitě uskutečnil první (neplánovaný a nedobrovolný) seskok padákem v historii lidstva a zachránil si tím život.

Uskutečnil též turné po USA a 9. ledna 1793 za přítomnosti George Washingtona (a budoucích prezidentů Johna Adamse, Thomase Jeffersona, Jamese Madisona a Jamese Monroea) startoval ve Filadelfii a přistál v Depfordu. Roku 1804 se Blanchard oženil s 26 letou Marií Madeleine Sophie Armantovou, která se též vyprofilovala v nadšenou příznivkyni vzduchoplavby a v první letkyni. Manželé spolu uskutečnili řadu vzletů m. j. i první let přes kanál La Manche v obráceném směru (z Calais do Doveru). Blanchardovi byl balon osudným – 7. března 1809 během svého 66. letu postihla letce ataka iktu (mozková mrtvice) a zemřel. Manželka pak pokračovala v řadě vzletů samostatně. Blanchard byl autodidakt a stal se jedním z největších průkopníků letectví. Jeho zásluhy jsou nezaslouženě dnes poněkud pozapomínány.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]