Jean-Frederic Phelippeauxe de Maurepas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean-Frédéric Phélypeaux, hrabě z Maurepas
BPC LD.jpg

Narození 9. července 1701
Versailles
Úmrtí 21. listopadu 1781 (ve věku 80 let)
Versailles
Choť Marie-Jeanne Phélypeaux de La Vrillière
Rodiče Jérôme Phélypeaux
Profese politik
Ocenění Důstojník Řádu svatého Ducha
rytíř Řádu sv. Michala
Commons Kategorie Jean-Fréderic Phélypeaux
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Frédéric Phélypeaux hrabě z Maurepas (9. července 170121. listopadu 1781) byl francouzský státník a hrabě z Maurepas.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Versailles do rodiny správní šlechty. Jeho otcem byl Jérôme Phélypeaux, státní tajemník pro námořnictví a královskou domácnost. Pod vedením svého otce a děděčka byl Jean-Frédéric od dětství vycvičován k tomu, aby se stal státním sekretářem krále Francie. Jean-Frédéric měl právo na pozici státního sekretáře, jelikož jeho otec Jérôme koupil tento úřad s právem dědictví. Roku 1718 ve věku 17 let se stal ministrem královské domácnosti a hrabětem z Maurepas pod opatrovnictvím svého bratrance La Vrillière. Krátce po tom, co se oženil s dcerou svého bratrance. O pět let později 16. srpna začal plnit své povinnosti ministra námořnictva Ludvíka XV., mezi které patřilo spravování námořnictva, kolonií a námořního obchodu. V roce 1738 byl povýšen do státního zastupitelství a s několika dalšími ministry pomáhal králi při schvalování důležitých rozhodnutí. Po smrti svého opatrovníka pokračoval Jean ve své administrativní kariéře a byl ministrem námořnictva do 23. dubna 1749, kdy byl odvolán.

Politický vzestup[editovat | editovat zdroj]

Zkušený ve vojenství a námořní strategii rozhodl se hrabě Maurepas obnovit ztracenou prestiž Francie coby námořní velmoci. Jedním ze způsobů, jak chtěl napravit francouzskou reputaci, bylo zaměřit se na obranu rozlehlých francouzských kolinií v Novém Světě, zejména v letech 1730 až 1740. Jeho obranné plány byly podpořeny informacemi o britských námořních manévrech, seznamech lodí připlouvajících do Severní Ameriky a detailních plánech lodních konstrukcí. Jean-Frédéric získal tyto informace tím, že spravoval zpravodajskou službu, která byla považována za jednu z nejúčinnějších v Evropě. To bylo možné jen díky výraznému zvýšení prostředků, které se mu podařilo získat pro francouzské námořnictvo. Během své kariéry zastával funkci komorníka královské domácnosti, ministra námořnictva a ředitele tajných služeb.

Politický úpadek[editovat | editovat zdroj]

V roce 1749 byl hrabě Maurepas odstraněn z úřadu převratem vedeným vévodou z Richelieu, který tak ukončil období jeho obrovských úspěchů. Byl vyhoštěn z Paříže za epigram proti Madame de Pompadour a odešel do Bourges a následně do Pontchartrain. Roku 1774 byl Ludvíkem XVI. jmenován státním ministrem a hlavním poradcem krále. Obě funkce zastával až do roku 1781.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Čtyři svazky jeho pamětí (Memoires de Maurepas), údajně shromážděné jeho tajemníkem, obsahují informace o severoamerických koloniích, pádu Louisbourgu, obchodu v Karibiku, cenzuře knih a tehdejší administrativě. Zaznamenal také mnoho informací o námořních záležitostech, včetně plavebních instrukcí a vedení války na moři. Sbírka pamětí je nyní v držení Cornellovy university.

Bylo podle něj pojmenováno jezero Maurepas v Louisianě v USA.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]