Ještěd (hotel a vysílač)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poloha na mapě České republiky
Hotel a vysílač na vrcholu Ještědu
Detailnější pohled na hotel s vysílačem

Hotel a televizní vysílač na vrcholu Ještědu je pozoruhodná stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu, která je jedním ze symbolů libereckého kraje. Stavba byla realizována v 60-tých letech 20. století, jejím architektem byl Karel Hubáček, který za ní získal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Dne 29. září 2005 byla budova usnesením vlády č. 422/2005 zařazena mezi národní kulturní památky České republiky (účinnosti nabylo 1. ledna 2006), což by mělo zvýšit její šance na zařazení do seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie

Po zkáze předchozího horského hotelu (31. ledna 1963) a posléze také bývalé Rohanovy chaty bylo rozhodnuto postavit na vrcholu Ještědu dvojici nových budov – jednu jako hotel a druhou jako televizní vysílač. Vítězem architektonické soutěže se však stal návrh na postavení budovy jediné, sloužící oběma účelům. Tento projekt vypracoval liberecký SIAL: Karel Hubáček (architektura), Zdeněk Patrman (statika), Otakar Binar (interiér).

Základní kámen nové stavby byl položen 30. července 1966, výstavbu prováděly Pozemní stavby (stavbyvedoucími byli Oto Friml a Jaroslav Zapadlík). Během ní byla také rekonstruována lanová dráha od Horního Hanychova a vybudována horská chata Ještědka v sedle Černého vrchu. Hotel byl slavnostně otevřen 21. října 1973. Krátce po svém dokončení zažila stavba dramatické chvíle kvůli silnému proudění vzduchu, které způsobovalo nebezpečné kmitání horní části konstrukce. Vážný problém byl vyřešen umístěním dodatečného, 600 kg těžkého, závaží v ose stavby a instalací tlumičů kmitů.

V roce 1969 získal projekt Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů. Ta zdůvodnila udělení ceny tím, jak stavba zapadá do krajiny a jak byl sladěn tvar budovy a její funkce. Z politických důvodů však nebylo architektovi umožněno cenu si osobně v Buenos Aires převzít.

Popis stavby

Tvar budovy – hyperboloid – byl zvolen kvůli na vrcholu panujícím povětrnostním podmínkám. Díky tomuto tvaru hotel dokonale navazuje na svahy hory a opticky tak horu dokončuje.

Na výšku měří budova 94 metrů. Její nosnou konstrukcí je dvojice železobetonových soustředných válců zakotvených v základové desce uložené v křemencovém podloží. Vnitřní sloup má výšku 41 metrů a průměr 4,4 metru, na jeho vrcholu začíná anténní stožár. Vnější válec má výšku 22,5 metru a průměr 12,5 metru. Uvnitř sloupů se nacházejí schodiště a výtahy a jsou na nich ukotveny ocelové konstrukce jednotlivých podlaží. Anténa vysílače má výšku 17 metrů.

V nejnižších dvou patrech je technické zázemí stavby: strojovna a provozní místnosti. Nad nimi se nachází vyhlídková terasa se vstupy do restaurace a hotelu. Vstupní hala, bufet, restaurace a hotelové místnosti zabírají čtveřici poschodí – ta mají plášť z hliníkových desek se speciálním povrchem proti vlivům povětrnosti, pod tímto pláštěm je ocelová konstrukce a izolační výplně. Další čtyři patra jsou určena spojovací technice. Tato část je zakryta průhlednými deskami nesenými lany ze skelných vláken tvarovanými tak, aby zachovávaly tvar stavby.

K budově patří dvojice parkovišť: v sedle u Ještědky je větší parkoviště pro 120 vozů a přímo na vrcholu je malé parkoviště pro zaměstnance hotelu a hotelové hosty. Hotel sám je řazen mezi tříhvězdičkové, má celkovou kapacitu 55 lůžek rozšiřitelnou o 20 přistýlek.

Literatura

  • TECHNIK, Svatopluk. Liberecké domy hovoří II. Liberec: Úřad města Liberce, 1993. Kapitola Hotel na Ještědu, s. 48 až 49. 
  • TECHNIK, Svatopluk; RUDA, Vladimír. Liberec minulosti a současnosti. Ústí nad Labem: Severočeské nakladatelství, 1980. Kapitola Veřejná zeleň a drobná architektura, s. 262 až 271. 

Externí odkazy

Šablona:Geo dms Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ještěd na Wikimedia Commons