Jeřáb královský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJeřáb královský
alternativní popis obrázku chybí
Jeřáb královský
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádkrátkokřídlí (Ralliformes)
Čeleďjeřábovití (Gruidae)
Rodjeřáb (Balearica)
Binomické jméno
Balearica regulorum
Bennett, 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeřáb královský (Balearica regulorum) je velký pták, zástupce čeledi jeřábovitých (Gruidae). Obývá vyprahlé savanyAfrice jižně od Sahary, konkrétně ve Východní a Jižní Africe, ačkoli hnízdění probíhá ve vlhčích lokalitách.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rozlišujeme zatím dva recentní poddruhy: B. r. gibbericeps (jeřáb královský východoafrický) obývající Východní Afriku od východní části Demokratické republiky Kongo přes Ugandu (ve které je národním ptákem a je vyobrazen na vlajce Ugandy), Keňu až k východní části Jižní Afriky. Tento poddruh má více červeně zbarvené kůže na hlavě, než druhý poddruh Balearica regulorum regulorum (jeřáb královský jihoafrický), který obývá území od Angoly až téměř k jižnímu konci Jižní Afriky.

Jeřáb královský je spolu s jeřábem pavím jediným druhem čeledi jeřábovitých, který hřaduje na stromech, k čemuž mu napomáhá dobře vyvinutý zadní prst pro sezení na větvích. Pro svou vysokou podobnost s jeřábem pavím (Balearica pavonina), obývajícím Západní, Střední a Severovýchodní Afriku, bývají tyto druhy v přírodě často zaměňovány a jednu dobu se uvažovalo i o možnosti, že může být jeřáb královský jeho poddruhem. Jeřáb paví je také spolu s jeřábem královským jediným zástupcem rodu Balearica.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Profil

Jeřáb královský je zhruba jeden metr vysoký pták s hmotností kolem 3,5 kg. Peří na krku a mnohdy i na břiše je šedé, křídla jsou převážně bílá, ale místo toho jsou zbarvena i širokou škálou jiných barev, nejčastěji černou, hnědou nebo tmavě modrou. Charakteristikou od ostatních jeřábovitých (až na jeřába pavího) je korunka na hlavě tvořena ze zlatých tuhých per. Tváře má jasně bílé, nad nimi pak červeně zbarvenou kůži. Červený je i výrazný hrdelní vak. Zobák má na rozdíl od jeřábu žijících více u vody krátký a šedý, nohy má černé. Pohlaví jsou si velice podobná, ačkoli je samec obvykle o něco větší. Mláďata jsou výrazně šedší než dospělci a nemají tak výrazně zbarvený obličej.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Balearica regulorum gibbericeps

Jeřáb královský je vysoce společenský druh ptáka, který po většinu roku žije v početných skupinách, jejích členové společně nocují na stromech nebo na březích řek. Úchvatné jsou zásnubní tance, kdy oba jeřábi zvedají křídla, mávají jimi, vyskakují kolem do vzduchu a nakonec svá křídla svěsí a uklánějí se jeden druhému. Hnízdo si staví z trávy a jiných rostlin ve vysoké mokřinové vegetaci. Samice jeřába královského klade 2–5 vajec, na kterých sedí střídavě po dobu 28–31 dní oba rodiče. Mláďata jsou plně opeřena ve věku 56–100 dní, schopna letu ve třetím až čtvrtém měsíci a pohlavní dospělosti dosahují ve třetím až čtvrtém roce života. V přírodě se může jeřáb královský dožít průměrně 22 let.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Při hledání potravy obvykle dupe nohama a loví především hmyz, plazy a malé savce.

Příčiny ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli v současnosti nepatří jeřáb královský mezi vysoce ohrožované druhy, ba naopak mezi druhy málo dotčené, nejvíce ho ohrožuje ztráta přirozeného biotopu díky odvodňování, ale také znečišťování vod.

Jeřáb královský v zoo[editovat | editovat zdroj]

České republice chovají jeřáby královské tyto zoologické zahrady:

Na Slovensku je chován v Zoo Bojnice, Zoo Bratislava a Zoo Košice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grey Crowned Crane na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]