Přeskočit na obsah

Jeřáb americký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJeřáb americký
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádkrátkokřídlí (Ralliformes)
Čeleďjeřábovití (Gruidae)
Rodjeřáb (Grus)
Binomické jméno
Grus americana
(Linné, 1758)
Rozšíření
Rozšíření
Rozšíření
Synonyma

Jeřáb bělohřbetý

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeřáb americký (Grus americana) nebo také jeřáb bělohřbetý je ohrožený druh jeřábovitého ptáka žijícího v Severní Americe.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dosahuje výšky 150 cm a rozpětí křídel 230 cm, váží okolo 7 kg. Mladí jedinci mají hnědé peří, dospělci jsou bílí s rudohnědou hlavou a černýma nohama a konci letek. Pohlavní dospělosti dosahuje pták ve čtyřech letech, dožívá se 22 až 24 let. Živí se korýši, měkkýši, obojživelníky, rybami i rostlinnou stravou. Ozývá se charakteristickým daleko slyšitelným troubením, v období tokání předvádějí samci efektní tanec.

Jeřáb americký žil do začátku 20. století jako tažný druh v oblasti středozápadních prérií. Intenzivní lov i ztráta původních stanovišť vedly k prudkému poklesu stavů, posledním hnízdištěm zůstal Národní park Wood Buffalo v severní Kanadě. V roce 1941 zbylo pouhých patnáct kusů, poté Národní Audubonova společnost zahájila program na záchranu tohoto druhu, který zahrnoval umělou inkubaci vajec i navádění ptáků na zimoviště pomocí ultralehkých letadel. Záchrana druhu se zdařila a počátku 21. století bylo napočítáno 400 jeřábů amerických, z toho dvě třetiny ve volné přírodě.[2] Zimuje v Aransas County na pobřeží Mexického zálivu, na ostrově San José Island a u Kissimmee na Floridě, vedle národního parku Wood Buffalo začal hnízdit také nedaleko vesnice Necedah ve Wisconsinu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27].
  2. ANDĚRA, Miloš: Ohrožení jeřábi aneb Elegence na ústupu. Vesmír, srpen 2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]