Jazyky na-dené

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jazyky na-dené
Oblast jazykové rodiny na-dené v předkoloniálním období
Oblast jazykové rodiny na-dené v předkoloniálním období
RozšířeníSeverozápad Severní Ameriky a jižní USA
Počet mluvčích200 000
Počet jazyků31-46
Klasifikace
Dělení
Dělení
  • Tlingit
  • Eyak (†)
  • Athabaské jazyky

Jazyky na-dené představují velkou rodinu indiánských jazyků Severní Ameriky, především na Aljašce, v západní Kanadě, na severozápadním pobřeží USA a v jižním vnitrozemí USA. Příslušníci kmenů mluvících těmito jazyky patrně přišli do Ameriky v poslední indiánské (tedy před Eskymáky) migrační vlně, přibližně před 8 000 lety, a od ostatních severoamerických indiánů se liší etnicky i jazykově.

Vzhledem ke svým specifikům bývají jazyky na-dené často vyjímány ze skupiny ostatních indiánských jazyků a stavěny do příbuzenstva některých jazyků asijských, především sibiřské ketštiny, s níž tvoří tzv. dené-jenisejskou jazykovou rodinu. (Jazyk indiánského kmene Haidů, tradičně řazený mezi jazyky na-dené, stojí v tomto pojetí obvykle stranou a jeho další klasifikace zůstává nejasná.) Zatímco toto spojení již začíná být šířeji přijímáno, spekuluje se i o vztazích s burušaským jazykem a s rodinou sinotibetskou a severokavkazskou, s níž by mohly tvořit širší rodinu dené-kavkazskou, tato hypotéza však zatím není věrohodně doložena.

Drtivá většina jazyků ze skupiny na-dené je silně ohrožena a jejich mluvčími je často jen několik desítek osob starší generace. Výjimku představuje především jazyk Navahů, kterým mluví přibližně 175 000 osob, a tento počet dále roste. Mezi další obecně známá etnika mluvící dené-kavkazskými jazyky patří například Apačové.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]