Javier de Burgos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Javier de Burgos
Narození22. října 1778
Motril
Úmrtí22. ledna 1848 (ve věku 69 let), 1845 (ve věku 66–67 let), 1849 (ve věku 70–71 let) nebo 1848 (ve věku 69–70 let)
Madrid
Povoláníjazykovědec, historik, novinář, dramaturg, politik, básník, překladatel a spisovatel
DětiAugusto de Burgos
Funkcesub-prefect (Provincie Almería; 1810–1812)
ministr financí (1833–1834)
Člen poslanecké rady (Almería; 1844)
member of the Senate of Spain
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francisco Javier de Burgos y del Olmo (22. října 1778, Motril22. ledna 1848, Madrid) byl španělským právníkem, politikem, novinářem a překladatelem.

Narodil se v chudé urozené rodině a byl určen pro církevní kariéru, ale studií v Granadě záhy zanechal. Odjel do Madridu, kde začal studovat práva. Když vpadla do Španělska napoleonská vojska (1808-1814), Burgos, jako jeden z afrancesados (stoupenci krále Josefa Bonaparta) se stal správním úředníkem v Andalusii. Jeho vůle ke spolupráci s Francouzi z něj učinila nepřítele domu Bourbonů, a přinutila jej r. 1812 odjet do Paříže.

Ve Francii Burgos dokončil studia a začal překládat díla Horatiova do kastilštiny (jeho překlad zevrubně rozebral Andrés Bello, který nazval Burgose „chabým překladatelem, ale vynikajícím komentátorem"). V pozdější době (1844), Burgos vydal revidovanou versi, která – ač má stále vady – zůstala standardním překladem. Je oceňována pro užití sapfické strofyvolným veršem.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Po návratu do Madridu 1819 byl r. 1822 jmenován editorem El Imparcial (list, zastávající stanoviska umírněných liberálů/Moderados a afrancesados). Ve stejné době se ukázal být schopným autorem, když napsal mnohosvazkové dílo nazvané Biografía universal. Byl zařazen do bourbonské státní správy za vlády Ferdinanda VII. Byl jmenován státním podsekretářem v ministerstvu Francisca Cey Bermúdeze. Za regentství Marie Christiny byl iniciátorem správní reformy 1833. Využil svého vlivu na přebudování dosavadního správního systému na provinční a zastával se potřeby centralizované vlády. Ale tento systém brzy narazil na dosavadní samosprávný status baskických okresů, zvláště Navarry, která byla samostatným královstvím. jeho návrh byl schválen na přelomu listopadu a prosince 1833, a téhož roku byl jmenován ministrem vnitra.

Za vlády umírněných liberálů byl senátorem (za panování Isabelly II.), královským rádcem a ministrem vnitra v první vládě Ramóna Maríi Narváez y Campos, vévody z Valencie. Jeho ministerský úřad posléze převzal Narváezův nástupce, Francisco Javier Istúriz.

Psal také básně na aktuální události, jako smrt Maríe Isabel de Braganza a svatbu Ferdinanda VII. a Marie Christiny, a také pozoruhodnou báseň Oda a la Razón/Óda na rozum.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Biografía universal (3 díly, 1823)
  • Los tres iguales (1827)
  • El baile de máscaras (1832)
  • Oda a la razón
  • El porvenir
  • La primavera
  • Historia del reinado de Isabel II (6 dílů, 1850–51)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]