Javier Lozano Barragán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Javier Lozano Barragán
Narození 26. ledna 1933 (84 let)
Toluca Municipality
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Coat of arms of Javier Lozano Barragan.svg

Javier kardinál Lozano Barragán (26. ledna 1933 Toluca) je mexický římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Kněz a biskup[editovat | editovat zdroj]

Studoval v semináři v Zamoře, později na Papežské univerzitě Gregoriana v Římě, kde získal licenciát z filozofie a doktorát z teologie. Kněžské svěcení přijal 30. října 1955. Po návratu do vlasti byl profesorem a prefektem semináře v diecézi Zamora. Jako uznávaný teolog stanul v čele Mexického teologického sdružení a vedl Institut pastorální teologie při Konferenci biskupů Latinské Ameriky.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

Dne 5. června 1979 byl jmenován pomocným biskupem v mexické metropoli. Biskupské svěcení přijal 15. srpna téhož roku. V roce 1984 stanul v čele diecéze Zacatecas, kterou řídil jako diecézní biskup do ledna 1997. O několik měsíců dříve (v říjnu 1996) ho papež Jan Pavel II. jmenoval předsedou Papežské rady pro pastoraci zdravotníků, získal rovněž titul osobního arcibiskupa.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2003 byl jmenován kardinálem. V letech 2002, 2004 a 2005 se účastnil oslav Světového dne nemocných jako speciální vyslanec papeže. V dubnu 2009 přijal papež Benedikt XVI. jeho rezignaci na funkci v čele Papežské rady pro pastoraci zdravotníků. Jeho nástupcem se stal biskup Zygmunt Zimowski.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Javier Lozano Barragán na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]