Javier Lozano Barragán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Eminence
Javier Lozano Barragán
kardinál
Javier Lozano Barragan.jpg
Církev římskokatolická
Znak Znak
Osobní údaje
Datum narození 26. ledna 1933 (87 let)
Místo narození Toluca
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javier kardinál Lozano Barragán (26. ledna 1933 Toluca) je mexický římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Kněz a biskup[editovat | editovat zdroj]

Studoval v semináři v Zamoře, později na Papežské univerzitě Gregoriana v Římě, kde získal licenciát z filozofie a doktorát z teologie. Kněžské svěcení přijal 30. října 1955. Po návratu do vlasti byl profesorem a prefektem semináře v diecézi Zamora. Jako uznávaný teolog stanul v čele Mexického teologického sdružení a vedl Institut pastorální teologie při Konferenci biskupů Latinské Ameriky.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

Dne 5. června 1979 byl jmenován pomocným biskupem v mexické metropoli. Biskupské svěcení přijal 15. srpna téhož roku. V roce 1984 stanul v čele diecéze Zacatecas, kterou řídil jako diecézní biskup do ledna 1997. O několik měsíců dříve (v říjnu 1996) ho papež Jan Pavel II. jmenoval předsedou Papežské rady pro pastoraci zdravotníků, získal rovněž titul osobního arcibiskupa.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2003 byl jmenován kardinálem. V letech 2002, 2004 a 2005 se účastnil oslav Světového dne nemocných jako speciální vyslanec papeže. V dubnu 2009 přijal papež Benedikt XVI. jeho rezignaci na funkci v čele Papežské rady pro pastoraci zdravotníků. Jeho nástupcem se stal biskup Zygmunt Zimowski.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Javier Lozano Barragán na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]