Jasmín nahokvětý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Jasmín nahokvětý

alternativní popis obrázku chybí
Jasmín nahokvětý
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: olivovníkovité (Oleaceae)
Rod: jasmín (Jasminum)
Moench
Binomické jméno
Jasminum nudiflorum
Lindl. (1846)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chytrá kombinace břečťanu a jasmínu. Listy břečťanu jsou stálezelené a květy jasmínu na tmavém pozadí skvěle vyniknou. Naopak zanikne neuspořádaný habitus jasmínu.

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) patří mezi opadavé dřeviny, je to velmi nízký poléhavý keř původně rostoucí v Tibetu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Větvičky jsou čtyřhranné, obloukovitě rostoucí, tmavě zelené, později světlezelené až hnedozelené, listy malé, protistojné, tmavě zelené. Každý z listů je rozdělen do tří oválných podlouhlých lístků, které jsou asi 3 cm dlouhé. Může dorůstat výšky až 3 m[1] a vzhledem k tomu, že větvičky ležící na zemi zakořeňují, není šířka keře omezena.

Řezem neupravené keříky jasmínu na zemi mohou růst poněkud neuspořádaně.

Kvete od listopadu do března, v ČR zpravidla v lednu nebo únoru až do března. Jednotlivé květy mají šest lístků a jsou jasně žluté, asi 1–2 cm v průměru.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Jasmín miluje plné slunce, ve stínu kvete jen špatně, nebo vůbec ne, je odolný proti škůdcům a chorobám. Pro pravidelné kvetení vyžaduje silný řez, který by měl být proveden každý rok brzy na jaře ihned po odkvětu.[2]

Je velice nenáročný. Půdu má raději propustnou, živnou a neutrální, ale dobře snese i jílovitou, kyselou, nebo zásaditou.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Může být pěstován jako náhrada trávníku, k pokrytí ploch, které lze jen špatně udržovat. Lze jej použít v malých zahradách, ale i k pokrytí velkých ploch ve velkých parcích, vždy však s vědomím že roste velmi agresivně. Můžeme jej vyvazováním vést po konstrukcích. V určité míře snese sešlapávání a lze jej použít k zpevnění ploch ohrožených erozí.

Tento druh jasmínu (Jasminum nudiflorum) může být pěstován jako bonsai.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se bylinnými řízky[3], dobře jej ale lze rozmnožovat i hřížením. Pokud po řezu necháme ležet větvičky volně na zemi, je pravděpodobné, že zakoření.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jasminum nudiflorum na anglické Wikipedii.

  1. popis na floridata.com (anglicky)
  2. (anglicky)fotografie udržovaného keře
  3. (anglicky) PlantFiles: Detailed information on Winter Jasmine Jasminum nudiflorum [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]