Jasmín nahokvětý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxJasmín nahokvětý
alternativní popis obrázku chybí
Jasmín nahokvětý
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď olivovníkovité (Oleaceae)
Rod jasmín (Jasminum)
Moench
Binomické jméno
Jasminum nudiflorum
Lindl. (1846)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chytrá kombinace břečťanu a jasmínu. Listy břečťanu jsou stálezelené a květy jasmínu na tmavém pozadí skvěle vyniknou. Naopak zanikne neuspořádaný habitus jasmínu.

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) patří mezi opadavé dřeviny, je to velmi nízký poléhavý keř původně rostoucí v Tibetu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Větvičky jsou čtyřhranné, obloukovitě rostoucí, tmavě zelené, později světlezelené až hnedozelené, listy malé, protistojné, tmavě zelené. Každý z listů je rozdělen do tří oválných podlouhlých lístků, které jsou asi 3 cm dlouhé. Může dorůstat výšky až 3 m[1] a vzhledem k tomu, že větvičky ležící na zemi zakořeňují, není šířka keře omezena.

Řezem neupravené keříky jasmínu na zemi mohou růst poněkud neuspořádaně.

Kvete od listopadu do března, v ČR zpravidla v lednu nebo únoru až do března. Jednotlivé květy mají šest lístků a jsou jasně žluté, asi 1–2 cm v průměru.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Jasmín miluje plné slunce, ve stínu kvete jen špatně, nebo vůbec ne, je odolný proti škůdcům a chorobám. Pro pravidelné kvetení vyžaduje silný řez, který by měl být proveden každý rok brzy na jaře ihned po odkvětu.[2]

Je velice nenáročný. Půdu má raději propustnou, živnou a neutrální, ale dobře snese i jílovitou, kyselou, nebo zásaditou.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Může být pěstován jako náhrada trávníku, k pokrytí ploch, které lze jen špatně udržovat. Lze jej použít v malých zahradách, ale i k pokrytí velkých ploch ve velkých parcích, vždy však s vědomím že roste velmi agresivně. Můžeme jej vyvazováním vést po konstrukcích. V určité míře snese sešlapávání a lze jej použít k zpevnění ploch ohrožených erozí.

Tento druh jasmínu (Jasminum nudiflorum) může být pěstován jako bonsai.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se bylinnými řízky[3], dobře jej ale lze rozmnožovat i hřížením. Pokud po řezu necháme ležet větvičky volně na zemi, je pravděpodobné, že zakoření.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jasminum nudiflorum na anglické Wikipedii.

  1. popis na floridata.com (anglicky)
  2. (anglicky)fotografie udržovaného keře
  3. (anglicky) PlantFiles: Detailed information on Winter Jasmine Jasminum nudiflorum [online]. [cit. 2009-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]