Jarov (Žižkov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jarov je oblast pražského Žižkova v okolí ulice Na Jarově, název je vztahován též ke křižovatce ulic Koněvova, Českobrodská a Spojovací. Název Jarov je původně jménem stavebního družstva, které zde postavilo ve 20. letech 20. století stejnojmennou kolonii rodinných domků.[1] V letech 1959–1963 vzniklo v oblasti též panelové sídliště Jarov se 1740 byty na rozloze 22 hektarů podle návrhu J. Kvasničky z Pražského projektového ústavu.[2] Součástí sídliště jsou zdejší studentské koleje Jarov Vysoké školy ekonomické.[3] Jméno Jarov se vyskytuje též v názvu sboru Českobratrské církve evangelické[4] či zdejší prodejny automobilů,[5] nesla jej též zahrádkářská osada v oblasti dnešní prodejny Kaufland a obytného souboru Zelené město Jarov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. M. Lašťovka, V. Ledvinka a kol.: Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. 1. díl (A–N), Libri, Praha, 1997, heslo „Na Jarově“, str. 494
  2. Územně analytické podklady hlavního města Prahy. Téma 11.10: Cenné a pozoruhodné urbanistické soubory z hlediska urbanistického vývoje, založení, architektury a kompozice.. Objednatel: Útvar rozvoje hl. m. Prahy, zhotovitel: Michal Hexner, listopad 2007. Str. 6, 8–9
  3. Bloky kolejí [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, Správa účelových zařízení [cit. 2012-08-04]. Dostupné online. 
  4. Jarovský sbor ČCE [online]. Praha: Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 3 - Jarov [cit. 2012-08-04]. Dostupné online. 
  5. Auto Jarov [online]. Praha: Auto Jarov [cit. 2012-08-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Růžice kompasu Vysočany Růžice kompasu
Žižkov Sever Hrdlořezy
Západ   Jarov   Východ
Jih
Malešice