Jarov (Žižkov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jarov (Žižkov)
severní část ulice Na Jarově
severní část ulice Na Jarově
Lokalita
Městská částPraha 3
ObvodPraha 3
ObecPraha
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíŽižkov
Jarov (Žižkov)
Jarov (Žižkov)
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jarov je oblast pražského Žižkova v okolí ulice Na Jarově s kolonií rodinných domů, název je vztahován též na Sídliště Jarov a ke křižovatce ulic Koněvova, Českobrodská a Spojovací. Rozkládá se mezi východní částí ulice Koněvova a bývalou železniční spojkou z Malešic na Nákladové nádraží Žižkov. Západní hranicí je ulice V Zahrádkách, ve východním cípu je areál autoservisu (Auto Jarov). Za část Jarova je někdy považována i západně od něj postavená kolonie rodinných domů na Vackově. Praha 3 zvažuje přejmenování Koněvovy ulice. Děje se tak na základě žádosti Klubu přátel Žižkova.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název Jarov je původně jménem stavebního družstva, které zde postavilo ve 20. letech 20. století stejnojmennou kolonii rodinných domků[2][3] s ulicemi V Zahrádkách a východně od ní Květinková, Na Jarově, Pod Lipami, Schafflerova a V Jezerách. První domy byly postaveny roku 1914 - v červenci bylo hotovo 26 domků.[4] Název „Jarov“ nese také Základní škola postavená zde do roku 1938. Kolonie a celé území na východ od ní náležela do roku 1949 k Praze XI-Hrdlořezy, okres Žižkov.

Sídliště Jarov[editovat | editovat zdroj]

V letech 1959–1963 vzniklo v oblasti též sídliště Jarov se 1740 byty na rozloze 22 hektarů podle návrhu J. Kvasničky z Pražského projektového ústavu.[5] Součástí sídliště jsou zdejší studentské koleje Jarov Vysoké školy ekonomické.[6] Jméno Jarov se vyskytuje též v názvu sboru Českobratrské církve evangelické[7] či zdejší prodejny automobilů,[8] nesla jej též zahrádkářská osada v oblasti dnešní prodejny Kaufland a obytného souboru Zelené město Jarov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HESSOVÁ, Anežka. Praha 3 zvažuje přejmenování Koněvovy ulice. Radniční noviny městské části Praha 3. 2022-04-29, čís. 5, s. 10. Dostupné online. 
  2. M. Lašťovka, V. Ledvinka a kol.: Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. 1. díl (A–N), Libri, Praha, 1997, heslo „Na Jarově“, str. 494
  3. Jubilejní plán hlavního města Prahy : [1918-1938]. Měřítko: 12000. Rok vydání: 1938. In: NAKI maps. Dostupné online.
  4. Zahradní kolonie rodinných domků Jarov nad Vítkovem. Praha: Družstva pro stavbu dělnických bytů a rodinných domků sídlem v Žižkově, 1914. 54 s. Dostupné online. 
  5. Územně analytické podklady hlavního města Prahy. Téma 11.10: Cenné a pozoruhodné urbanistické soubory z hlediska urbanistického vývoje, založení, architektury a kompozice.[nedostupný zdroj]. Objednatel: Útvar rozvoje hl. m. Prahy, zhotovitel: Michal Hexner, listopad 2007. Str. 6, 8–9
  6. Bloky kolejí [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, Správa účelových zařízení [cit. 2012-08-04]. Dostupné online. 
  7. Jarovský sbor ČCE [online]. Praha: Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 3 - Jarov [cit. 2012-08-04]. Dostupné online. 
  8. Auto Jarov [online]. Praha: Auto Jarov [cit. 2012-08-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Orientační ukazovatel domovních čísel a ulic ve Velké Praze. s.l.: s.n., 1926. S. 326 - 327. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Růžice kompasu Vysočany Růžice kompasu
Žižkov Sever Hrdlořezy
Západ   Jarov   Východ
Jih
Malešice