V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Jaroslav Brož

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o římskokatolickém knězi. Další významy jsou uvedeny na stránce Jaroslav Brož (rozcestník).
Jeho Milost
ThLic. Jaroslav Brož SSL
sídelní kanovník Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském
Jaroslav Brož, kněz.jpg
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze královéhradecká
Svěcení
Kněžské svěcení 25. června 1988 Hradec Králové
Osobní údaje
Datum narození 22. února 1963 (58 let)
Místo narození Náchod
Povolání kněz, pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
bratr Vojtěch Brož
bratr Václav Brož
bratr Prokop Brož

Jaroslav Brož (* 22. února 1963 Náchod) je římskokatolický kněz, biblista-novozákoník a nynější proděkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy pro studium.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází ze sedmi sourozenců, jeho bratrem je bývalý děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy ThLic. Prokop Brož. Jeho rodina pochází z Červeného Kostelce, v roce 1981 absolvoval gymnázium v Trutnově a přihlásil se ke studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Studium úspěšně ukončil v roce 1988 a 25. června 1988 byl v Hradci Králové vysvěcen na kněze.

Poté působil až do roku 1993 v kněžské službě v královéhradecké diecézi, naposledy jako duchovní správce v Krucemburku (tehdejší Křížové). Už od roku 1990 byl s přestávkami také odborným asistentem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy a v roce 1994 na ní získal licenciát teologie. V letech 19941997 studoval v Římě na Papežském biblickém institutu (Pontificium Institutum Biblicum) a toto studium zakončil licenciátem biblických věd (SSL). V letech 19972000 absolvoval doktorské studium na Univerzitě Karlově v Praze.

Je čestným kanovníkem Katedrální kapituly při chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové a dne 3. července 2010 se stal také sídelním kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském.

V únoru 2011 byl zmiňován v souvislosti s výběrem nového biskupa královéhradecké diecéze, jímž se však nakonec stal Jan Vokál. Od roku 2018 slouží Jaroslav Brož také jako tzv. externí spirituál (vedle stávajícího spirituála, Mons. Josefa Žáka) v pražském kněžském semináři. K 1. listopadu 2018 byl pak jmenován sídelním kanovníkem Vyšehradské kapituly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]