Přeskočit na obsah

Jaroslav Brož

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o římskokatolickém knězi. Další významy jsou uvedeny na stránce Jaroslav Brož (rozcestník).
Jeho Milost
ThLic. Jaroslav Brož SSL
sídelní kanovník Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézekrálovéhradecká
Svěcení
Kněžské svěcení25. června 1988 Hradec Králové
Osobní údaje
Datum narození22. února 1963 (61 let)
Místo narozeníNáchod
Blízká osobaVojtěch, Václav a Prokop (rodní bratři)
PříbuzníProkop Brož (sourozenec)
Povoláníkněz, pedagog
Alma materUniverzita Karlova
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Brož (* 22. února 1963 Náchod) je římskokatolický kněz, biblista-novozákoník a od 3. května 2024 děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy [1].

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází ze sedmi sourozenců, jeho bratrem je bývalý děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy ThLic. Prokop Brož. Jeho rodina pochází z Červeného Kostelce, v roce 1981 absolvoval gymnázium v Trutnově a přihlásil se ke studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Studium úspěšně ukončil v roce 1988 a 25. června 1988 byl v Hradci Králové vysvěcen na kněze.

Poté působil až do roku 1993 v kněžské službě v královéhradecké diecézi, naposledy jako duchovní správce v Krucemburku (tehdejší Křížové). Už od roku 1990 byl s přestávkami také odborným asistentem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy a v roce 1994 na ní získal licenciát teologie. V letech 19941997 studoval v Římě na Papežském biblickém institutu (Pontificium Institutum Biblicum) a toto studium zakončil licenciátem biblických věd (SSL). V letech 19972000 absolvoval doktorské studium na Univerzitě Karlově v Praze.

Je čestným kanovníkem Katedrální kapituly při chrámu Svatého Ducha v Hradci Králové a dne 3. července 2010 se stal také sídelním kanovníkem Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském, na post později rezignoval a byl jmenován kanovníkem nesídelním.

V únoru 2011 byl zmiňován v souvislosti s výběrem nového biskupa královéhradecké diecéze, jímž se však nakonec stal Jan Vokál. Od roku 2018 slouží Jaroslav Brož také jako tzv. externí spirituál (vedle stávajícího spirituála, Mons. Josefa Žáka) v pražském kněžském semináři. K 1. listopadu 2018 byl pak jmenován sídelním kanovníkem Vyšehradské kapituly.

Brož občas působí také jako exorcista, na toto téma i přednáší.[2][3]

V únoru 2024 byl zvolen kandidátem na děkana KTF UK, kdy v tajné volbě získal 7 hlasů proti 5 hlasům pro Alberta-Petera Rethmanna. Do funkce děkana byl uveden rektorkou Univerzity Karlovy 3. května 2024, poté co byla jeho volba potvrzena Apoštolským stolcem.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jmenování Jaroslava Brože děkanem
  2. PROTIPROUD TV: Vymítač ďábla: Ráj, očistec a peklo? Samozřejmě! Satan útočí. Ví, že mu už zbývá málo času. Drogy jako otevřené dveře? Spása: Všichni, nebo jen mnozí? Odstraněný "Mozart" se aspoň pokusil. Každý má svobodu rozhodnutí. Bojujme! https://protiproud.info/duchovni-svet/6938-vymitac-dabla-raj-ocistec-a-peklo-samozrejme-satan-utoci-vi-ze-mu-uz-zbyva-malo-casu-drogy-jako-otevrene-dvere-spasa-vsichni-nebo-jen-mnozi-odstraneny-mozart-se-aspon-pokusil-kazdy-ma-svobodu-rozhodnuti-bojujme.htm
  3. Lipový kříž, společnost pro kulturní identitu – přednáška na téma Exorcismus v praxi https://youtu.be/ZGZUe6Ecrkw?si=7zSbe4ojmBCOGO5j
  4. https://www.ktf.cuni.cz/KTF-1132.html?news=21219&locale=cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]