Jaroslav Anděl (právník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaroslav Anděl
Narození 30. března 1905
Dobřív
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 8. července 2005 (ve věku 100 let) nebo 2005 (ve věku 99–100 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

JUDr. Ing. Jaroslav Anděl (30. března 1905, Dobřív[1]8. července 2005, Praha), zámečník, elektrotechnik, elektroinženýr (ČVUT), po válce studium práv a doktorát (1950, Karlova univerzita). Od mládí antimarxista a antikomunista (podle vlastních slov [zdroj?]).

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve dvaceti letech založil elektrotechnickou firmu, kterou vedl do svého zatčení komunisty. V roce 1955 s rodinou násilně vystěhován z rodinného domku (který režim potřeboval pro sovětského vojenského „poradce“). Po stížnosti na ministerstvu vnitra zatčen a devět měsíců „vyšetřován“, od roku 1957 vězněn (Pankrác, Bory, Leopoldov), propuštěn v lednu 1965. Pak pracoval jako elektromontér, ale brzy, jako elektroinženýr, vedl projektový ateliér.

Po srpnu 1968, v září, emigroval přes Vídeň do Švýcarska. Tam, v Curychu, Bernu a v Solothurnu, kde se usadil, pracoval jako právník. V roce 1970 založil, spolu s dalšími, Světové sdružení bývalých československých politických vězňů v exilu, jehož byl místopředsedou a předsedou. Dále spoluzaložil Spolek Masaryk a angažoval se ve Svazu spolků Čechů a Slováků ve Švýcarsku.

Jako angažovaný občan (ne-li politik) a odborník se aktivně zasazoval za vznik právního státu v polistopadové ČR. Ostře kritizoval laxní, smířlivý, vstřícný přístup polistopadových představitelů k totalitnímu dědictví komunismu, zneužíváni vlastenectví k nacionalismu a komunisty propagované dělení národa na občany a emigranty (divide et impera, rozděl a panuj).

Publikoval řadu článků o problematice posttotalitních komunistických zemí a podmínkách vznikajícího práva v nich. V tomto smyslu také aktivně vystupoval na mezinárodním politické scéně.

Roku 1996 neúspěšně kandidoval do senátu na Praze 10 za Pravý Blok.[2]

V roce 2003 za svou činnost a angažmá obdržel cenu World Press Award.

Spoluzaložil Svaz občanské sebeobrany a zastupoval restituenty před českými soudy. Podporoval nejrůznější strany a hnutí (jako Demokratická unie, Klub angažovaných nestraníků, Pravý Blok), kritizoval ale i „postkomunistické“ praktiky jejich představitelů (např. Aleny Hromádkové, Petra Cibulky).

Zemřel krátce po svých stých narozeninách v Praze.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

 • „Každý člověk se rodí s úkolem a svým způsobem života a jednáním ho naplňuje. Také já jsem dostal úkol. Jak jinak bych sám sobě mohl vysvětlit, že mi byl dán tak dlouhý a dramatický život?“
 • „Dokud nebudou potrestány komunistické zločiny, nebude tato republika demokratickým státem.“

o svém angažmá za vznik právního systému v Č(S)R a stejná práva pro všechny její občany bez rozdílu:

 • „Tím začal můj nový boj za právo a spravedlnost pro všechny lidí, postižené komunistickým násilím, bezprávím, terorem a právní zvůli.“
 • „Mne k tomu vedl jedině pocit bezpráví. Já jsem doktor práv a ještě dávno předtím, než jsem se stal doktorem práv Karlovy univerzity, jsem se zastával práva a spravedlnosti pro všechny.“

O Jaroslavu Andělovi[editovat | editovat zdroj]

 • „Advokát chudých“
 • „Vzpomínka na léta 1994-1996
  Doktora Anděla jsem poprvé potkal na podzim 1994 na předvolebním shromáždění příznivců KAN a DEU v Nové Pace. Vystupoval tam jako představitel Demokratické Unie a se zanícením mluvil o skvělosti a šlechetnosti tehdejší předsedkyně DEU Aleny Hromádkové.
  O rok později jej tato šlechetná dáma dala vyvést ochrankou ze zasedání sjezdu DEU. Doktor Anděl to nevzdal a poskytl skupině nespokojenců v DEU, kteří neuspěli ve svém boji s Hromádkovou o vnitrostranickou demokracii v DEU, peněžitou půjčku potřebnou pro založení a volební kampaň tehdy nové politické strany Pravý Blok.
  Klub angažovaných nestraníků (KAN) se připojuje k těm, kdo doktoru Andělovi blahopřejí k jeho mimořádným narozeninám.
  Pavel Holba, předseda ÚR Klub angažovaných nestraníků“ (zpravodaj KAN č. 76, květen 2005 [1])

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

články: