Jaropolk I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaropolk I.
vládce Kyjevské Rusi
kníže kyjevský a novgorodský
Portrét
Vražda Jaropolka I.
Doba vlády972980
Korunovace972
Narození950?
Úmrtí980
pevnost u města Kaniv
PohřbenDesetinný Uspěnský chrám
PředchůdceSvjatoslav I.
NástupceVladimír I.
Manželkařecká jeptiška
PotomciSvjatopolk I.
DynastieRurikovci
OtecSvjatoslav I.
MatkaPredslava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaropolk I. Svjatoslavič (rus. Ярополк Святославич; 955978) byl v letech 972–978 knížetem Kyjevské Rusi. Byl starším synem Svjatoslava I. Igoreviče.

Po odchodu otce do války proti Byzantské ríši v roku 970 Jaropolk I. zdědil vládu v Novgorodu a po smrti svého otce převzal vládu i v Kyjevské Rusi.

Vláda Jaropolka I. se charakterizuje jako období navazování diplomatických kontaktů s německým císařem Ottou II.. Poslové knížete Jaropolka ho navštívili v prosinci roku 973 na sjezdu knížat. Císařova dcera se později vdala za „krále Rusi“ Jaropolka I.

Za Jaropolkovy vlády vypukla občanská válka mezi ním a jeho bratry – Olegem Svjatoslavičem a Vladimírem I. Jaropolk obsadil Olegovo hlavní město (Ovruč) a Olega zavraždil. V Pověsti dávných let sa na jednom místě píše, že „Jaropolk nevědomky zabil svého bratra“ („убитого помимо его воли“). Brzy však novgorodská vojska Vladimíra I. obsadila Kyjev a Jaropolk musel z města utéct. Podle pramenů uveřejněných v Pověsti dávných let se Vladimírovi I. podařilo brata Jaropolka vypátrat a v roce 980 zabít.

Jaropolk I. po sobě zanechal těhotnou ženu (Julia), kterou jeho otec unesl pro svého syna během jednoho ze svých vojenských tažení pravděpodobně někde v Byzantské říši nebo v Řecku.

V roce 1044 příbuzný Jaropolka I. Jaroslav I. Moudrý vykopal kosti svých strýců (Jaropolka I. a Olega Sviatoslaviče) a jejich ostatky posvětil a znovu pochoval do jednoho z kyjevských chrámů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jaropolk I. na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Svjatoslav I.
Znak z doby nástupu 5. vládce Kyjevské Rusi
972980
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vladimír I.
Předchůdce:
Svjatoslav I.
Kníže kyjevský
972980
Nástupce:
Vladimír I.
Předchůdce:
Vladimír I.
Kníže novgorodský
977?–980
Nástupce:
Vladimír I.