Jarobeám I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jarobeám I.
Portrét
Narození 11. století př. n. l.
Izraelské království
Úmrtí 910 př. n. l.
Potomci Nádab a Abijah
Otec Nebat
Matka Zeruah

Jarobeám I., též Jeroboám I. byl prvním králem Severního Izraele. Vládl asi v letech 933911 př. n. l., podle Haaga v letech 926-907 př. n. l. a jeho sídlem bylo město Tirsa.[1] V bibli se jeho panováním zabývá 1. kniha královská, kap. 11 až 13.

Pocházel z kmene Efraim, jeho otec se jmenoval Nebat a matka Serúa. Vedl neúspěšné povstání proti králi Šalomounovi, poté uprchl do Egypta, kde mu poskytnul azyl faraón Šišak. Po Šalomounově smrti se vrátil do Palestiny, kde jej přijalo za krále deset severních kmenů Izraele, kteří odmítli uznat králem Šalomounova syna Rechabeáma.

Protože Hospodinův kult byl centralizován do Jeruzaléma, který zůstal pod Rechabeámovou vládou, vytvořil Jarobeám nová kultovní centra na území, které ovládal, a to v Bet Elu a Danu. V obou svatyních umístil modly v podobě zlatých býčků. Pisatelé Bible toto jednání odsuzují a krále hodnotí jako svůdce, který v Izraeli zavedl modloslužbu. Jarobeám se tak stává prototypem „hříšného krále“.

Jarobeám měl syny Abijáše, který zemřel v mladém věku před svým otcem, a Nádaba, který se stal Jarobeámovým nástupcem. Za vlády Jeroboáma I. působil prorok Achijáš Šíloský.

Králové Izraelského království
Předchůdce:
Šalomoun
933–911 př. n. l.
Jarobeám I.
Nástupce:
Nádab

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haag, Bibel-Lexikon, sl. 819.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • H. Haag, Bibel-Lexikon. Einsiedeln: Benziger 1968. Heslo Jeroboam, sl. 819.
  • A. Novotný, Biblický slovník. Praha: Kalich 1950. Heslo Jeroboám, str. 288

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]