Jang Jün (politik)

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Jang Jün
Narození 1. století př. n. l.
Huayin
Úmrtí 54 př. n. l.
Povolání básník
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ10966064
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jang Jün (čínsky pchin-jinem YángYùn, znaky zjednodušené 杨恽, tradiční 楊惲, † 54 př. n. l.) byl čínský politik a básník chanské doby.

Život[edit | edit source]

Jang Jü se narodil v 90. letech 1. století př. n. l., byl synem kancléře (čcheng-siang) Jang Čchanga († 74 př. n. l.) a dcery historika S’-ma Čchiena. Dostal vynikající vzdělání. Roku 71 př. n. l. vstoupil do státních služeb, přičemž těžil z vlivu bratra Jang Čenga. Byl rychle povyšován, pohyboval se v císařově doprovodu. Roku 66 př. n. l. se podílel na odhalení spiknutí rodu Chuo, císař ho odměnil titulem markýze z Pching-tchung (平通侯).[1] Po dalších povýšeních zaujal funkci velitele císařské družiny (光祿勳, kuang-lu-sün), jednoho z devíti dvorských ministrů, přičemž zodpovídal za jmenování státních úředníků.

Studoval historii, jeho nejvýznamnějším činem bylo zveřejnění S’-ma Čchienových Zápisků historika, dosud uložených u rodiny Jangů.

Roku 55 př. n. l. však neustál dvorské intriky, když byl po obvinění z kritiky císař Wu-tiho zbaven funkce a vyloučen z úřednického stavu (tj. degradován na řadového poddaného). Usadil se na venkově, psal básně o potěšeních venkovského života, napsal mimo jiné svůj slavný dopis Odpověď Sun Chuej-cungovi,[1] roku 54 př. n. l. byl však popraven.

Reference[edit | edit source]

  1. a b VERVOORN, Aat. Men of the Cliffs and Caves: The Development of the Chinese Eremitic Tradition to the End of the Han Dynasty. Hong Kong: Chinese University Press, 1990. ISBN 962-201-415-1, 9789622014152. S. 94. (anglicky)