Jan Tuna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Jan Tuna
Demonstrace-proti-Batorovi-Praha-1-9-2011-44.jpg
Narození 1. ledna 1973 (46 let)
Trutnov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Tuna (* 1. ledna 1973 Trutnov[1][2]) je český novinář, nejznámější svými reportážemi pro televizi Nova, kde pracoval v letech 1997–2006. Od roku 2012 vytváří pro internetovou televizi Stream.cz investigativně-publicistický pořad A DOST! o podvodech na spotřebitele. Od roku 2017 pak zábavný cestovatelský pořad Honza na cestách. Je majitelem a jednatelem mediální firmy Tuna Media.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval pedagogickou fakultu,[3] po sametové revoluci začal pracovat v médiích – nejprve v roce 1994 v rádiu Černá Hora, později přestoupil jako moderátor do Rádia Metuje v Náchodě,.[4] které spoluzakládal jako jeden ze čtyř kmenových moderátorů. V roce 1997 vyhrál konkurz na místo reportéra TV Nova z východních Čech. V regionálním studiu Novy v Hradci Králové natáčel reportáže především do hlavní zpravodajskou relaci Novy Televizní noviny a moderoval zpravodajský pořad Právě teď. Zároveň připravoval reportáže pro východočeskou televizi Galaxie a spolupracoval jako zpravodaj s Rádiem Alfa, posléze s Rádiem Impuls. Později přestoupil přímo do Novy, kde v letech 1999–2006 působil ve zpravodajské redakci nejprve jako reportér, následně jako šéfreportér. Připravoval reportáže především pro Televizní noviny a pořad aktuální publicistiky Střepiny. Zároveň moderoval zpravodajskou relaci Novy Právě dnes.

Po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006 ho Jiří Paroubek bez dalších důkazů obvinil, že „pracuje v žoldu ODS“. Tuna na Paroubkovo obvinění reagoval otevřeným dopisem, ve kterém Paroubka označil za lháře a vyzval ho k rezignaci. Nova kvůli tomuto dopisu Tunu nejprve stáhla z obrazovky, později mu nabídla nižší pozici a snížila plat, na což však Tuna nepřistoupil a z televize odešel.[5][6]

Poté působil jako moderátor a dramaturg diskuzního pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 a od září 2007 jako zástupce šéfredaktora zpravodajství a publicistiky TV Prima,[7] následně se stal mluvčím společnosti Bestsport, která vlastní a provozuje O2 Arénu v Praze,[3] a později mluvčím společnosti Sazka, a.s.[8] Z funkce mluvčího byl odvolán 1. 6. 2011.[9]

Od roku 2012 pro internetovou televizi Stream.cz vytváří pořad A DOST! o podvodech na spotřebitele. Na základě jeho reportáží zrušila např. televize Óčko podvodnou telefonickou soutěž Sexy Game a okradeným lidem vracela peníze, potravinářské firmy ukončily výrobu některých potravin a nápojů se zdraví škodlivými barvivy, řetězec Billa stáhl z prodeje bio brambory obsahující DDT, hlavní čeští výrobci malinovek nahradili škodlivá azobarviva přírodními barvivy, řetězec Globus přestal prodávat špekáčky Krahulík z koncernu Agrofert trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše, které obsahovaly nejnižší podíl masa a velké množství chemických náhražek, atd. Jeden z největších ohlasů měla série reportáží o "tradičních" piškotech Opavia, které zásadně změnily svou kvalitu. Jan Tuna odhalil, že nadnárodní společnost Mondelez, která značku Opavia vlastní, jejich výrobu tajně přesunula z Opavy do Polska. To vyvolalo sérii protestů spotřebitelů a bojkot výrobků této firmy[zdroj?]. Stejně tak došlo k zásadním změnám a bojkotu výrobků ze strany spotřebitelů poté, co zveřejnil série reportáží o skutečném složení čajů bubble tea firmy Bubbleology, ve kterých prokázal dlouhodobé lži české pobočky této firmy, a čajů proti nachlazení Babička Růženka polské firmy Mokate.

Publicisticko-investigativní pořad Jana Tuny A DOST! má na svém kontě přes 370 dílů a téměř 112 milionů zhlédnutí, 84 tisíc odběratelů a více než 117 tisíc fanoušků na sociální síti Facebook.

Od roku 2017 také spolu s Janem Mikulkou připravuje pro Stream.cz pořad Honza na cestách, který se orientuje na cestopisnou tvorbu. Prvním místem, které s tímto pořadem navštívil, byla Srí Lanka.

Na podzim roku 2016 začal spolupracovat s Českým rozhlasem Dvojka a od jara 2019 s Českým rozhlasem Hradec Králové.

V časopisu Náš region má svoji pravidelnou rubriku Pod dozorem Honzy Tuny.

Kromě novinářské a moderátorské činnosti působí Jan Tuna i jako lektor mediálních a moderátorských kurzů a tréninků a vlastní mediální firmu Tuna Media.[10]

S manželkou Ladou má tři děti (Tadeáše, Štěpánku a Johanku), z předchozího manželství má dceru Zuzanu.[11]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Jan Tuna v Internet Movie Database (anglicky)
 2. Josef Mašek: Drby ze světa zábavy 1 Archivováno 17. 2. 2003 na Wayback Machine, Tiscali.cz, 4. 1. 2003
 3. a b Reportér Jan Tuna se stal mluvčím majitele O2 arény, lidovky.cz, 26. 11. 2009
 4. KAFKA 2008 – porota, Kabelové studio Kopřivnice
 5. Lidovky.cz: Tuna kvůli dopisu na Nově skončil, 11. 10. 2006
 6. Novinky.cz: Tuna na Nově kvůli dopisu Paroubkovi definitivně končí, 11. 10. 2006
 7. Jan Potůček: Jan Tuna zástupcem šéfredaktora zpravodajství Primy, Digizone.cz, 4. 12. 2007
 8. iDNES.cz: Sazka vyměnila mluvčího, Zikmunda vystřídá Tuna, 3. 2. 2011
 9. Sazka, a.s.: Cupkův tým úřaduje v Sazce, tisková zpráva, 1. 6. 2011
 10. Obchodní rejstřík na justice.cz, IČ 04724607, Tuna Media s.r.o., datum přístupu 2016-09-23
 11. Vedran Kovačevič: Jan Tuna je čtyřnásobný otec, rodinu doplnila dcera Johanka, iDNES.cz, 10. 8. 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]