Přeskočit na obsah

Jan Stone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Jan Stone, OSA
kněz a mučedník
Narození?
Canterbury
Úmrtí1539
Londýn
Příčina úmrtíoběšení, utopení a rozčtvrcení
Svátek25. října
Státní občanstvíAnglie
ŘádAugustiniáni obutí
Vyznáníkatolická církev
Blahořečen1886
Svatořečen25. října 1970
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Jan Stone (anglicky John Stone, † 1539) byl řeholníkem augustiniánského řádu. Zemřel mučednickou smrtí a katolická církev jej uctívá jako světce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Canterbury a v mládí vstoupil do augustiniánského řádu. Absolvoval studia bohosloví (získal doktorát teologie) a byl vysvěcen na kněze. Následně byl poslán jako profesor do Droitwich. Po nějaké době se vrátil do konventu v Canterbury.

Zachovával věrnost katolické víře a odmítal uznat snahy krále Jindřicha VIII. o zřízení národní církve (dnešní Anglikánské). Prohlašoval, že král hlavou církve být nemůže, a rovněž odmítal uznat legitimitu Jindřichova rozvodu s jeho první manželkou. S těmito svými názory se nijak netajil, a byl proto zatčen (ze stejných důvodů byli zatčeni a později popraveni např. sv. Jan Fisher a sv. Tomáš More a jiní).

Jan Stone byl odsouzen k trestu smrti. Jeho poslední slova před popravou byla: „Uzavírám svůj apoštolát ve své krvi. V mé smrti je život, protože umírám za svatou věc a za obranu svaté, neposkvrněné Církve.“. Byl sťat, jeho mrtvé tělo bylo rozsekáno na kusy a vystaveno na městské bráně. V roce 1886 byl beatifikován a v roce 1970 kanonizován.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]