Jan Sergiusz Gajek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veledůstojný pán
Jan Sergiusz Gajek
Archimandrita
Apoštolský vizitátor řeckokatolíků v Bělorusku
Archim Gajek.jpg
Církev Běloruská řeckokatolická církev
Jmenování 1994
Zasvěcený život
Institut Kongregace kněží Mariánů
Sliby  
            doživotní 15. srpna 1973
Opatská benedikce 1996
Svěcení
Kněžské svěcení 23. června 1974
Osobní údaje
Rodné jméno Jan Gajek
Země BěloruskoBělorusko Bělorusko
Datum narození 2. února 1949 (70 let)
Místo narození Łyszkowice , PolskoPolsko Polsko
Národnost polská
Alma mater Katolická univerzita v Lublinu
Papežský východní institut
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Sergiusz Gajek, M.I.C. (* 2. února 1949, Łyszkowice) je polský řeckokatolický kněz a apoštolský vizitátor řeckokatolíků v Bělorusku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 2. února 1949 v Łyszkowicích v římskokatolické rodině. Zde úspěšně odmaturoval na gymnáziu.

V srpnu 1967 vstoupil ke Kongregaci kněží Mariánů Neposkvrněného početí Panny Marie. Mezi roky 1967 a 1974 studoval na Katolické univerzitě v Lublinu. Na konci 60 let se začal podílet na činnosti běloruského duchovenstva v exilu. Udržoval kontakt s centrem kultury a náboženství Běloruska, včetně s biskupem Časlaŭem Sipovičem a otcem Robertem Tamušanskim. Dne 15. srpna 1973 složil své věčné sliby. Na kněze byl vysvěcen 23. června 1974 a a několik roků sloužil ve farnosti Hlucholazy.

Poté dva roky studoval na teologické fakultě Katolické univerzity v Lublinu. Poté byl poslán do Říma kde v letech 1978-1983 studoval na Papežském východním institutu kde získal doktorát a odešel zpět do Polska. Po návratu působil na na Univerzitě v Lublinu.

Roku 1994 jej papež Jan Pavel II. jmenoval apoštolským vizitátorem řeckokatolíků v Bělorusku. Roku 1996 byl povýšen na archimandritu. Od roku 1997 je poradcem Kongregace pro východní církve.

Vydal několik publikací o křesťanství na Slovanském východu. V červenci roku 2006 navštívil Českou republiku a přednášel zde na Katolické charizmatické konferenci v rámci katechetického bloku a též zde měl workshop, na kterém podal svědectví o současném stavu řeckokatolické církve v Bělorusku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]