Přeskočit na obsah

Jan Poláček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Poláček
Narození6. srpna 1957 (66 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníkybernetik, prozaik a autor sci-fi
Významná dílaArvéd
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Poláček (* 6. srpna 1957 Praha) je spisovatel zpočátku žánrové science fiction, později volně pojaté fantastiky a také životopisných próz. Získal několik literárních cen, jeho poslední kniha Malostranský ďábel byla zfilmována jako Arvéd (2022).

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval technickou kybernetiku na FEL ČVUT a následně tam v letech 19811983 působil jako asistent. Poté pracoval ve výpočetním středisku PORS. Od 90. let se jako živnostník (IČO 13265032) věnuje DTP sazbě knih pod značkou SF SOFT.

Je ženatý, dcera Iveta Poláčková (1980) překládá z angličtiny a vydala knihu pro děti Čteme s radostí – Vánoční kouzlo (Fragment 2021).

Literární činnost[editovat | editovat zdroj]

Od 2. poloviny 80. let se účastnil fandomových soutěží včetně Ceny Karla Čapka; tu získal v kategorii povídka (dvakrát: Evangelium no. 5, 1991 a Pán sítí, 1992) a román a novela (Hudba až na věky, 1996).

Poláček a Jiří Walker Procházka byli označováni jako první čeští autoři kyberpunku. Vydal povídky v několika antologiích a časopisech, zejména Ikarie.

Literární cena Knižního klubu byla roku 2000 udělena Poláčkovu psychologickému románu z předrevolučního období Spánek rozumu plodí nestvůry. Jeho alternativní historie Spěšný vlak Ch.24.12. (2010) získala cenu Akademie SFFH jako nejlepší domácí kniha roku.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Pro děti[editovat | editovat zdroj]

Série o kocourovi řešícím záhady, hojné ilustrace Tomáš Kropáček:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]