Jan Otčenášek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Otčenášek
Narození 19. listopadu 1924
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 24. února 1979 (ve věku 54 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtí nádor plic
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Otčenášek (19. listopadu 1924 Praha24. února 1979 Praha) byl československý spisovatel a scenárista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny truhláře 19. listopadu 1924 v Praze. Vystudoval obchodní akademii a maturoval v roce 1943. Poté byl krátce totálně nasazen na práce v Německu a od roku 1944 pracoval v továrně Avia Letňany. Koncem války se Otčenášek zapojil do ilegálního hnutí mládeže ve skupině Předvoj. Po 2. světové válce vstoupil do KSČ, začal studovat estetiku na FF UK, ale z rodinných důvodů studia nedokončil. V letech 1947–1951 pracoval ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu jako exportní úředník. Od roku 1952 působil v sekretariátě Svazu československých spisovatelů, později jako první tajemník. Od roku 1952 pracoval v aparátu Svazu československých spisovatelů.

V roce 1960 se rozhodl pro svobodné povolání jako spisovatel a roku 1973 začal pracovat jako dramaturg Filmového studia Barrandov. Dvě desetiletí žil s herečkou Libuší Švormovou. Zemřel na rakovinu plic 24. února 1979 v Praze.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Publikoval v Literárních novinách, Hostu do domu, Květech, Plamenu, Rudém právu aj. Je autorem řady filmových a televizních scénářů (např. Byl jednou jeden dům), povídek (Jak Zdenek o kalhotky přišel) aj.

Budovatelská tematika[editovat | editovat zdroj]

  • Plným krokem (1952) – budovatelský román
  • Občan Brych (1955) – úspěšný pokus o politický román z únorového převratu v roce 1948. Tématem je osobní rozhodování váhajícího intelektuála, zda přijmout nebo odmítnout poúnorovou situaci. Obsah: prostý mladík se snaží držet krok s bohatými vrstevníky – nechá se přemluvit, aby po válce přešel na západ – čekají na toho, kdo je má v lese převést přes hranice – odhalují se charaktery – mladík si uvědomuje, že není představitelem buržoazie a že se chce vrátit – miluje svou zem.
  • Pokušení Katarina (1984) – nedokončená románová skladba, která řeší stejné téma jako Občan Brych, ale na problém nazírá složitěji, překonává zjednodušené východisko Občana Brycha, kriticky se vyrovnává s totalitním režimem.
  • Kulhavý Orpheus (1964) – román, ve kterém Otčenášek ukazuje snahu mládeže aktivně se podílet na odbojové činnosti, jejich odhodlání nestát stranou v těžkých dobách okupace. Zde autor vycházel z vlastních zážitků při totálním nasazení.

Milostné[editovat | editovat zdroj]

Scénáře[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]