Jan Ludevít Procházka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Ludevít Procházka
Jan L. Procházka (Jan Vilímek, 1886)
Jan L. Procházka (Jan Vilímek, 1886)
Narození14. srpna 1837
Klatovy
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí19. července 1888 (ve věku 50 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povoláníklavírista, pedagog, hudební skladatel, hudební kritik, redaktor a organizátor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Ludevít Procházka též jako Ludwig Prochazka (14. srpna 1837, Klatovy[1]19. července 1888, Praha) byl český klavírista, hudební skladatel, hudební pedagog a autor knih o hudbě.

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

První hudební vzdělání získal od svého otce, který byl varhaníkem a skladatele Leopolda Měchury.[2] Po studiu na gymnáziu v Klatovech nastoupil studium práv na pražské Univerzitě Karlově.

V Praze se jako nadaný klavírista stal žákem Zdeňka Fibicha, Ludvíka Grünbergera a Bedřicha Smetany, se kterým se záhy spřátelil. Jako skladatel napsal sborník písní Záboj, kam přispěl i Smetana osobně.

Patří také k zakladatelům pražského sboru Hlahol. Ve svém bytě a později v Konviktském sále pořádal často koncerty na kterých uváděl novinky českých skladatelů. Zazněly tam poprvé skladby Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha a dalších českých skladatelů. Jan L. Procházka byl kromě toho také referentem Národních listů, Dalibora a Hudebních listů.

Když jeho manželka, operní zpěvačka, získala angažmá v Hamburku, přestěhoval se do Německa s ní. Zde po mnoho let působil jako vyhledávaný učitel zpěvu. Po odchodu do Hamburku se stal profesorem klavíru na tamní konzervatoři a dirigentem orchestru. Prosadil též uvedení opery Dvě vdovy v hamburském městském divadle. V Drážďanech prosadil vydání Smetanových kompozic v renomovaném nakladatelství Bote&Bock.

Věnoval se také komponování, z jeho skladeb lze jmenovat např. české romance a duety.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. STAPLETON, Karl. Procházka, (Jan) Ludevít. [s.l.]: Oxford University Press (Oxford Music Online). Dostupné online. DOI 10.1093/gmo/9781561592630.article.40491. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]