Jan Lepš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. RNDr. Jan Lepš, CSc.
Jan Lepš JČU.jpg
Narození23. května 1953 (69 let)
Dvůr Králové nad Labem
Alma materUniverzita Karlova
Povolánípedagog a badatel
ZaměstnavatelPřírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Lepš, známý též pod přezdívkou Šuspa (* 23. května 1953 Dvůr Králové)[1] je český biolog a vysokoškolský pedagog. Zabývá se především ekologií rostlin.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jan Lepš vystudoval obor botanika na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Diplomovou práci pod vedením Dr. Marcela Rejmánka obhájil roku 1978. Od roku 1983 je zaměstnán v Entomologickém ústavu v Českých Budějovicích.

Od roku 1991 se podílel na budování Biologické fakulty (dnes Přírodovědecké fakulty) Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích. Vede kurzy spojené s ekologií rostlin a aplikací statistických metod při vyhodnocení výsledků biologického výzkumu. Roku 1999 získal titul profesor. Od roku 2015 člen Učené společnosti ČR.[2]

Odborně se zabývá zejmána ekologií rostlin, otázkami sukcese, interakce rostlin a herbivorů, druhové diverzity a ekologií rostlin tropického deštného pralesa.

Ve spolupráci s entomologem Vojtěchem Novotným se podílí na výzkumu na stanici na ostrově Papua Nová Guinea, kam také pravidelně jezdívá se studenty PřF JU v rámci kurzu tropické ekologie.

Je hlavním členem akademické hudební skupiny Jihočeské univerzity: Šuspova kakofonického souboru (ŠUKAS), a studenty a kolegy po něm byla spontánně pojmenována drobná vodní plocha "Šuspák" nacházející se v Branišovském lese, nedaleko Přírodovědecké fakulty.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Publikoval jak řadu vědeckých článků v mezinárodních impaktovaných časopisech, tak i populárně naučné články např. v přírodovědném časopise Vesmír.

Knižní vydání[editovat | editovat zdroj]

  • Nam Cat Tien, Czechoslovak Vietnamese expedition, November 1989 (výzkumná zpráva, autoři K. Spitzer, J. Lepš, M. Zacharda; České Budějovice, Entomologický ústav, 1991)
  • Biostatistika (České Budějovice, Jihočeská univerzita, Biologická fakulta, 1996 a 2016)
  • Multivariate analysis of ecological data using CANOCO (autoři Jan Lepš & Petr Šmilauer; Cambridge, New York, Cambridge University Press, 2003 a 2014)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biografický slovník: Lepš Jan
  2. Lepš Jan | Učená společnost České republiky. www.learned.cz [online]. [cit. 2020-07-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]