Jan Klimak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Jan Klimak
Ikona
Ikona
mnich
Datum narozenímezi lety 525–579
Datum úmrtímezi lety 595–680
Svátek30. březen
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Pravoslavná církev

Jan Klimak (řecky Ἰωάννης τῆς Κλίμακος, zvaný též Jan Sinaita nebo Jan Lestvičník, data jeho narození a úmrtí jsou nejasná) byl mnich a později opat v klášteře sv. Kateřiny na hoře Sinaji na přelomu 6. a 7. století. Je považován za jednoho z východních církevních otců. Je jako světec uctíván katolickou i pravoslavnou církví. Je považován za jednoho z otců hesychasmu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Datum Janova narození není přesně známo. Hlavním pramenem informací o jeho životě je spis Daniela z El-Tor Život a komentář církevního historika Nikefora Kalixta Ksantopula k Janovu spisu Žebřík do ráje. Podle tohoto pramene se narodil v Konstantinopoli. Od 16 let žil v klášteře sv. Kateřiny na Sinaji. Zde vynikl velkou poslušností vůči představeným, která šla až tak daleko, že budil dojem, že nemá žádnou vlastní vůli. Po čtyřech letech života v klášteře se uchýlil jako poustevník do jeskyně a prožil takto čtyřicet let. Během této doby konal pokání a bojoval s démony. Do kláštera docházel pouze na soboty a neděle, aby se mohl zúčastnit společných bohoslužeb místních mnichů. Poté byl zvolen v klášteře sv. Kateřiny opatem (igumenem). Řídil komunitu po čtyři roky. Posledních několik let svého života prožil opět z vlastní vůle jako poustevník. Zemřel 30. března v rozmezí let 595680.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Žebřík do ráje (v originále Κλίμαξ) – jedno ze zásadních děl hesychasmu, česky Ióannés Klimakos. Nebeský žebřík. Překlad Alena Sarkissian. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2015. 256 s. (Pro Oriente : dědictví křesťanského Východu; sv. 32). ISBN 978-80-7465-125-0. 
  • Traktát o povinnostech řeholního představeného
  • Pastýřské poučení

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]