Jan Klimak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Jan Klimak
Ikona
Ikona
mnich
Datum narození mezi lety 525–579
Datum úmrtí mezi lety 595–680
Svátek 30. březen
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství
Pravoslavná církev

Jan Klimak (řecky Ἰωάννης τῆς Κλίμακος, zvaný též Jan Sinaita nebo Jan Lestvičník, data jeho narození a úmrtí jsou nejasná) byl mnich a později opat v klášteře sv. Kateřiny na hoře Sinaji na přelomu 6. a 7. století. Je považován za jednoho z východních církevních otců. Je jako světec uctíván katolickou i pravoslavnou církví. Je považován za jednoho z otců hesychasmu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Datum Janova narození není přesně známo. Hlavním pramenem informací o jeho životě je spis Daniela z El-Tor Život a komentář církevního historika Nikefora Kalixta Ksantopula k Janovu spisu Žebřík do ráje. Podle tohoto pramene se narodil v Konstantinopoli. Od 16 let žil v klášteře sv. Kateřiny na Sinaji. Zde vynikl velkou poslušností vůči představeným, která šla až tak daleko, že budil dojem, že nemá žádnou vlastní vůli. Po čtyřech letech života v klášteře se uchýlil jako poustevník do jeskyně a prožil takto čtyřicet let. Během této doby konal pokání a bojoval s démony. Do kláštera docházel pouze na soboty a neděle, aby se mohl zúčastnit společných bohoslužeb místních mnichů. Poté byl zvolen v klášteře sv. Kateřiny opatem (igumenem). Řídil komunitu po čtyři roky. Posledních několik let svého života prožil opět z vlastní vůle jako poustevník. Zemřel 30. března v rozmezí let 595680.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Žebřík do ráje (v originále Κλίμαξ) – jedno ze zásadních děl hesychasmu, česky Ióannés Klimakos. Nebeský žebřík. Překlad Alena Sarkissian. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2015. 256 s. (Pro Oriente : dědictví křesťanského Východu; sv. 32). ISBN 978-80-7465-125-0. 
  • Traktát o povinnostech řeholního představeného
  • Pastýřské poučení

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]