Jan Křtitel Voves

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Křtitel Voves
Základní informace
Narození 27. srpna 1885
Praha
Úmrtí 10. října 1945 (ve věku 60 let)
Praha
Žánry klasická hudba a duchovní hudba
Povolání hudební skladatel a varhaník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Křtitel Voves, také Wowes (27. srpna 1885 Praha10. října 1945 tamtéž), byl český varhaník a hudební skladatel.

Hudební rodina[editovat | editovat zdroj]

Patrně nejvýznamnější člen rozsáhlé rodiny pražských varhaníků, kteří na přelomu 20. století působili na mnoha pražských kůrech:

Antonín Voves (18. března 1845). Po absolvování Varhanické školy v Praze byl ředitelem kůru a varhaníkem v kostele sv. Ignáce a věnoval se také pedagogické činnosti.

Jeho syn Jindřich Voves (15. října 187330. září 1905) vystudoval varhanní oddělení Pražské konzervatoře. Hrál na varhany u svého otce v kostele sv. Ignáce. Zabýval se rovněž varhanářstvím. Sestavil Sbírku různých disposicí varhan.

Alois Voves (7. února 185420. května 1916) byl bratrem Antonína Vovsa. Jako bratr absolvoval pražskou varhanickou školu a byl varhaníkem v kostele Panny Marie Sněžné, v kostele Matky Boží před Týnem, u sv. Haštala a v kostele svatého Petra na Poříčí. Působil rovněž jako městský varhaník na Smíchově. Měl dva syny. Kromě Jan Křtitele byl varhaníkem také

Vladislav Voves (12. února 189831. ledna 1919). Vystudoval varhanní oddělení Pražské konzervatoře a působil v kostele svatého Antonína Paduánského, v kostele svatého Petra na Poříčí a v kostele Matky Boží před Týnem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem Aloise Vovsa. Studoval na pražské konzervatoři, kde byl žákem Josefa Kličky a Karla Steckera. Po krátkém působení v kostele sv. Václava na Smíchově se v roce 1905 se stal varhaníkem (od roku 1913 ředitelem kůru) v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Zde pak setrval až do své smrti v roce 1945.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl především skladatelem chrámové hudby. Zkomponoval 3 mše, četné litanie a na 150 motet. Kromě toho skládal i skladby pro klavír a světské písně a sbory. Některé jeho skladby vyšly tiskem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]