Jan Křtitel Václav Kalivoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Křtitel Václav Kalivoda
Kalivoda.jpg
Základní informace
Narození21. února 1801
Praha
České královstvíČeské království České království
Úmrtí3. prosince 1866 (ve věku 65 let)
Karlsruhe
Flag of Baden-Württemberg.svg Bádensko-Württembersko
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Žánryklasická hudba a opera
Povoláníhouslista, hudební skladatel, dirigent a klavírista
Nástrojehousle
DětiWilhelm Kalliwoda
PříbuzníPoložka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ104714365 (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Křtitel Václav Kalivoda (německy také jako Johann (Baptist) Wenzel Kalliwoda, 21. února 1801 v Praze - 3. prosince 1866 v Karlsruhe, Bádensko-Württembersko) byl český houslový virtuóz a hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

S aktivním provozováním hudby započal již jako dítě, v letech 18111817 navštěvoval houslové oddělení pražské konzervatoře. Po jejím absolutoriu byl celkem šest let houslistou v orchestru Stavovského divadla v Praze.

V roce 1822 absolvoval velkou koncertní cestu do Mnichova, zde se seznámil s knížetem Fürstenberkem, jenž jej krátce nato povolal do čela své dvorní kapely v Donaueschingenu. V témže roce se oženil se sopranistkou Therese Brunetti ze známé pražské umělecké rodiny. V Donaueschingenu pobyl až do roku 1853, kdy se odebral na odpočinek do Karlsruhe. Jako houslista se vyznačoval výrazností své hry, kterou však později zanedbával, neboť se věnoval svému povolání kapelníka a dále také hojně komponoval. Společně s manželkou podnikali turné, při kterém ji doprovázel na klavír.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Složil odhadem asi 250 až 300 děl, většina z nich je řazena do houslové literatury. Ta je velice přístupná, zejména co do její technické stránky, jež vyhovovala vkusu oné doby, dnes je jen málo známá. Mnohem hodnotnější je Kalivodova tvorba symfonická, jež spadá do období raného romantismu. Ze sedmi symfonických skladeb, jež byly příznivě přijaty i Robertem Schumannem, jsou nejznámější koncerty F-moll (op. 7) a V. z H-moll (op. 106). I další orchestrální skladby, jmenovitě četné předehry, prozrazují výrazný melodický talent, jakož i smysl pro působivou instrumentaci a živou rytmiku. Jednalo se i o operního skladatele, jeho opery Princezna Kristýna (Prinzessin Christine, 1828) a Blanda aneb Stříbrná bříza (Blanda, oder die silberne Birke, 1847) však zůstaly bez pronikavějšího úspěchu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]