Jan Evangelista Konopas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Evangelista Konopas
Jan Evangelista Konopas
Jan Evangelista Konopas
Narození23. prosince 1833
Sudoměř
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí5. září 1909 (ve věku 75 let)
Sudoměř
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníhřbitov v Sudoměři[1]
Povolánípísmák, etnograf a zemědělec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Evangelista Konopas (23. prosince 1833 Sudoměř[2]5. září 1909 Sudoměř[3]) byl český písmák, spisovatel, novinář a vlastenec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Sudoměři v rodině sedláka Josefa Konopase a jeho ženy Kateřiny Franckové. Rod Konopasů byl starobylý selský rod a první zmínky o něm jsou z první poloviny 17. století Vyrůstal s několika bratry, ale jelikož byl nejstarší, byl předurčen stát se hospodářem na statku. V letech 1839–45 navštěvoval obecnou školu, kterou ukončil s velmi dobrým prospěchem a na závěr obdržel velký pozlacený dukát. Další vzdělání mu nebylo dopřáno, neboť k vedení hospodářství v té době potřeba nebylo. Byl velmi bystrý, zajímal se o dění kolem sebe, po práci rád četl a zajímala jej česká historie, její památky a osobnosti. Jeho učitelem byl archeolog Václav Krolmus, který v něm vzbudil zájem o vlastivědu a starožitnosti, stýkal se rovněž i s Karlem Jaromírem Erbenem. První pokusy o vlastní literární a publikační činnost na sebe nenechaly dlouho čekat, roku 1854 napsal svou první báseň „Hrádek Sudoměřický“. V roce následujícím začal docela pravidelně zasílat své příspěvky do časopisů a novin. V roce 1857 se stal čestným členem Hospodářského spolku mladoboleslavského a o jeho činnosti psal drobné referáty z jeho schůzí.

Další oblastí jeho zájmů bylo sběratelství a folklór, jako dvaadvacetiletý zaslal do Prahy sebrané písně, pověry a pohádky s Mladoboleslavska. Konopas byl rovněž občasným dopisovatelem do "Boleslavanu"[4], "Hospodářských novin"[5] a přispíval i do časopisu Živa[6]. Jeho články vycházely v "Obrazech života"[7], "Studentských listech", Národní politice a Českém lidu[8]. Pokusil se rovněž psát i beletrii, ale povídky nedosahovaly velké úrovně, i přesto mu některé zveřejnil časopis Lumír. V letech 1865–66 vydával a sám i psal týdeník "Milostín", který obsahoval hlavně jeho tvorbu – básně, povídky a jeho texty na nápěvy známých lidových písní. Snažil se být na všech akcích, které se týkaly národního dění, zúčastnil se 16. května 1868 i položení základního kamene Národního divadla v Praze a byl účasten různých národních sbírek, výletů na posvátná místa a podobných akcí. Cesty na poutě a trhy využíval k návštěvám hradů a zámků, které si kreslil a stručně popisoval. K vydání měl připravené „Příběhy a pověsti Mladoboleslavska“, které ale již nikdy nevyšly.

Jan Ev. Konopas se v roce 1880 oženil[9] s Kateřinou Míchalovou[10] a měl s ní syna Josefa (*†1882)[11]. Oba však roku 1882 zemřeli[12] a Jan se v roce 1884 oženil podruhé[13], za ženu si vzal Alžbětu Skořepou[14] a měli spolu dvě děti, syna Jana *1885[15] a dceru Anežku *1888[16].

Jan Evangelista Konopas zemřel ve svém rodném domě dne 5. září 1909 a byl pohřben na hřbitově v Sudoměři[1].

Dr. Zdeněk Zíbr charakterizoval J.E.Konopase těmito slovy:[17] ,,Vítal jsem vždy s úctou a podivem ty drobné črty psané perem ctihodného, vzdělaného rolníka českého. Drobný člověk, tichý pracovník, jakých v českých krajích málo". ,,Umřel šlechetný stařec".

Jeho pozůstalost je uložena v muzeu v Bělé pod Bezdězem a její součástí jsou rukopisné deníky, skicář hradů a zámků, časopisy "Milostín", a další rukopisné záznamy etnografického charakteru: různé pověsti, hry, pranostiky, říkadla, pověry. Další, již skromnější pozůstalost je uložená v českolipském muzeu a popisuje autorovu cestu do Vídně, kam se vydal 30. října 1864 za umírajícím bratrem. Rukopis je doplněna barevnými kresbami.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Historické hřbitovy, Sudoměř
 2. Matriční záznam o narození a křtu Jana Konopase farnost Sudoměř
 3. Moravská zemská knihovna, Český lid, Ročník XIX, Datum vydání 1910, str.59, Časové zprávy, Oznámení úmrtí Jana Ev. Konopase
 4. Knihovna Akademie věd České republiky, časopis Boleslavan. www.lib.cas.cz [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-08-18. 
 5. Národní knihovna České republiky, Hospodářské noviny, Ročník 17, Datum vydání 11.11.1866, Číslo 46, „Jak jsem si založil hospodářskou knihovnu“ popisuje Jan Konopas rolník v Sudoměři …
 6. Národní knihovna České republiky, Živa, Ročník 4, Datum vydání 1856, Číslo 3, str.292, „Návrh na docílení pěkných hroznů při zdech“
 7. Knihovna Akademie věd České republiky, časopis Obrazy života. www.lib.cas.cz [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-08-18. 
 8. Knihovna Akademie věd České republiky, Český lid, Ročník XII, Datum vydání 1903, str. 453, „O bouřce, blesku, hromu, dešti a kroupách“ Z lidové tradice v okolí boleslavském, sebral Jan E. Konopas rolník.
 9. Matriční záznam o sňatku Jana Konopase s Kateřinou Míchalovou farnost Strenice
 10. Matriční záznam o narození a křtu Kateřiny Míchalové farnost Strenice
 11. Matriční záznam o narození a křtu Josefa Konopase farnost Sudoměř
 12. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu Kateřiny Konopasové farnost Sudoměř
 13. Matriční záznam o sňatku Jana Konopase s Alžbětou Skořepovou farnost Nebuželi
 14. Matriční záznam o narození a křtu Alžběty Skořepové farnost Nebuželi
 15. Matriční záznam o narození a křtu Jana Konopase farnost Sudoměř
 16. Matriční záznam o narození a křtu Anežky Konopasové farnost Sudoměř
 17. Sudoměř-obec, Historie obce - Jan Evangelista Konopas

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]