Jan Brod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. MUDr. Jan Brod, DrSc.
Narození 19. května 1912
Nový Jičín
Úmrtí 10. února 1985 (ve věku 72 let)
Hannover
Povolání lékař
Alma mater 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Brod (19. května 1912 Nový Jičín10. února 1985 Hannover) byl český lékař, zakladatel české nefrologie, profesor Univerzity Karlovy a dvojnásobný exulant.

Život a působení

Pocházel ze židovské rodiny, po studiu a promoci na lékařské fakultě UK roku 1937 nastoupil jako asistent na I. interní klinice u profesora Kristiána Hynka. Brzy nato odjel na stáž do Vídně k prof. Hansi Eppingerovi a těsně před válkou emigroval, vstoupil do britské armády a sloužil v Severní Africe a v Itálii. Po válce byl na stáži u slavného internisty G. W. Pickeringa v Londýně a jako stipendista Rockefellerovy nadace u fyziologa Homera Smithe v New Yorku.

Po návratu v roce 1951 musel opustit univerzitu a pracoval v Ústavu pro choroby oběhu krevního v Praze Krči, od roku 1961 jako jeho ředitel. V roce 1958 se stal prvním předsedou Československé nefrologické společnosti a shromáždil kolem sebe řadu mladých lékařů a fyziologů, kteří dosahovali vynikající výsledky.[zdroj?] V roce 1963 předsedal Světovému nefrologickému kongresu v Praze.

Zabýval se zejména fyziologií ledvin a srdce v souvislosti s hypertenzí, její predikcí a terapií. Patřil k průkopníkům fyziologického chápání hypertenze a řady srdečních a ledvinových chorob.

V roce 1968 se výrazně veřejně angažoval, se třemi kolegy v březnu napsal zprávu o stavu českoslpovenského zdravotnictví a patřil mezi iniciátory petice Dva tisíce slov. Srpen 1968 jej zastihl v Jugoslávii. Odtud se nevrátil a emigroval do Německa, kde se stal profesorem a přednostou nově založeného nefrologického pracoviště na hannoverské univerzitě. Na odpočinek se chystal odstěhovat do anglického Leamington Spa, ale krátce po odchodu do důchodu v roce 1985 zemřel.

Ocenění

Čeští nefrologové založili Nadační fond Jana Broda, který pořádá odborné konference „Brodovy dny“.[1] Belgický Nadační fond dr. Paula Janssena uděluje od roku 1995 Cenu Jana Broda za vynikající práce v oboru nefrologie.[2]

Odkazy

Reference

Literatura

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Brod
  • J. Brod, Ledviny: fysiologie, klinická fysiologie a klinika. Praha: SZdN 1962 (také anglicky a německy)
  • J. Brod, Ledvinové záněty, Praha: ÚUZO 1957
  • J. Brod, Fysiologie ledvin. Praha: SPN 1954

Související články

Externí odkazy