Jan Arnold

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
P. Jan Arnold
ArnoldJjan1872.png
Narození24. ledna 1785
Mnichovo Hradiště
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí14. srpna 1872 (ve věku 87 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
BydlištěPraha
Alma materPiaristické gymnázium v Mladé Boleslavi
Povolánípedagog, katolický kněz a farář
Nábož. vyznáníkatolická církev
Choťsvobodný
PříbuzníEmanuel Arnold (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Eduard Arnold (24. ledna[1] 1785 Mnichovo Hradiště[2]14. srpna 1872 Praha) byl český kněz, farář, mecenáš a spisovatel, spoluzakladatel Spolku českého měšťanstva v Praze, první Měšťanské besedy v českých zemích.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Mnichově Hradišti u Mladé Boleslavi do české rodiny. Byl bratrem pozdějšího politika a radikálního demokrata Emanuela Arnolda. Vystudoval piaristické gymnázium v Mladé Boleslavi a bohoslovecký seminář v Praze a Litoměřicích, vysvěcen na kněze byl roku 1807. Působil jako kaplan a farář v Turnově, Hrubé Skále a Miletíně na Jičínsku.

Vlastenecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Jakožto český vlastenec se Arnold zapojil do českého kulturního života v době probíhajícího Národního obrození. Byl obhájcem českého jazyka a mecenášem spisovatelů, finančně například podporoval Karla Jaromíra Erbena. Roku 1838 se přestěhoval do Prahy, kde navázal spolupráci s místními vlasteneckými kruhy. V kněžské funkci byl posléze penzionován. Roku 1845 stál u zrodu Spolku českého měšťanstva v Praze (Měšťanská beseda). Spolek doplnil již existující síť spolků o ryze českou organizaci, do které se zapojili národně uvědomělí měšťané, podnikatelé, úředníci a intelektuálové. Už rok po svém založení měla přes 500 členů. Až do 70. let si udržovala jistý umírněný postoj k jazykovému národovectví a na její činnosti se podíleli i někteří německy mluvící Pražané. V dobách omezených ústavních svobod (před rokem 1848 a v dobách Bachova absolutismu letech 18491861) suplovala i roli politického centra českého života.

Jan Arnold byl účastníkem Slovanského sjezdu, aktivně se rovněž podílel na revolučním dění v Praze v červnu 1848. Rovněž byl činný ve Spolku k podporování chudých studujících. Aktivně se podílel na přípravě postavení Národního divadla a 16. května 1868 se osobně zúčastnil slavnosti položení základního kamene.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Jan Arnold zemřel 14. srpna 1872 v Praze ve věku 87 let. Tělo bylo uloženo v hrobě na Olšanských hřbitovech.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Pamětní kniha pro obecenstvo farní osady miletínské

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. další dokument uvádí nesprávné datum narození 14. ledna 1785
  2. Matriční záznam o narození a křtu farnost Mnichovo Hradiště

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]