James Russell Lowell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
James Russell Lowell
Narození22. února 1819
Cambridge
Úmrtí12. srpna 1891 (ve věku 72 let)
Cambridge
Příčina úmrtírakovina
Místo pohřbeníHřbitov Mount Auburn
Povoláníbásník, diplomat, esejista, spisovatel, literární kritik, novinář, pedagog a vydavatel
Alma materHarvard Law School
Harvardova kolej
Významná dílaThe Fountain
The First Snowfall
The Heritage
To the Dandelion
Under the Old Elm
Politická příslušnostRepublikánská strana
Manžel(ka)Maria White Lowell
Frances Dunlap
DětiBlanche Lowell[1]
Mabel Lowell Burnett
RodičeCharles Lowell[1] a Harriet B. Spence Lowell[1]
PříbuzníMary Lowell Putnam, Robert Traill Spence Lowell[1] a Charles Russell Lowell[1] (sourozenci)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Russell Lowell (22. února 181912. srpna 1891) byl americký romantický básník, kritik, editor a diplomat. Patřil k básnickému okruhu Fireside Poets, skupině novoanglických literátů, kteří byli mezi prvními americkými básníky schopnými soupeřit s popularitou britských literátů. Tito spisovatelé ve své poezii upřednostňovali konvenční formu a metrum, takže jejich básně byly vhodné pro rodiny, které se jimi bavily u domácího krbu - odtud název Fireside Poets, česky asi Básníci od krbu.

Lowell v roce 1838 vystudoval Harvard College a navzdory své pověsti problémového mladíka pokračoval ve studiu a dosáhl titul na harvardské právnické fakultě. Roku 1841 vydal svou první básnickou sbírku a v roce 1844 se oženil s Marií Whiteovou. Manželé měli několik dětí, ačkoli jen jedno se dožilo dospělosti.

Lowell se zapojil se do hnutí za zrušení otroctví, používal svou poezii k vyjádření protiotrokářských názorů a přijal místo redaktora abolicionistických novin ve Filadelfii. Po návratu do Cambridge byl Lowell jedním ze zakladatelů časopisu The Pioneer (Pionýr), který však vydržel pouze tři čísla. Proslulost získal v roce 1848 vydáním satiry A Fable for Critics (Bajka pro kritiky), básně o délce knihy, která si bere na mušku tehdejší literární kritiky a básníky. Ve stejném roce vydal text The Biglow Papers (Biglowovy spisy), který zvýšil jeho slávu. Během své literární kariéry vydal několik dalších básnických sbírek a knih esejů.

Maria zemřela roku 1853 a Lowell v roce 1854 přijal profesuru jazyků na Harvardu. Než v roce 1856 oficiálně převzal učitelské povinnosti, odcestoval do Evropy. Krátce nato se v roce 1857 oženil s Frances Dunlapovou. Téhož roku se Lowell také stal redaktorem časopisu The Atlantic Monthly. Na Harvardu učil celkem dvacet let.

O dvacet let později získal Lowell svou první politickou funkci, pozici velvyslance ve Španělsku. Později byl jmenován velvyslancem u královského dvora Velké Británie. Poslední roky života strávil v Cambridge na stejném statku, kde se narodil, a zemřel tam v roce 1891.

Lowell věřil, že básník má důležitou roli jako prorok a kritik společnosti. Používal poezii na podporu reforem, zejména v boji proti otrokářství. Jeho angažovanost v této věci však v průběhu let kolísala, stejně jako jeho názory na Afroameričany. V dialozích svých postav, zejména v The Biglow Papers, se snažil zachytit pravý yankeeský dialekt. Toto zobrazení lidového jazyka, stejně jako mnoho jeho satir, inspirovalo pro autory jako byli Mark Twain a H. L. Mencken.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku James Russell Lowell na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e Kindred Britain.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]