James Lovelock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Lovelock
James Lovelock, 2005 (cropped).jpg
Narození26. července 1919 (102 let)
Letchworth Garden City
BydlištěDorset
Alma materManchesterská univerzita
Povoláníbiolog, chemik, vysokoškolský učitel, mytograf, ekolog, ochránce životního prostředí, autor sci-fi, biochemik, meteorolog a včelař
ZaměstnavatelUniversity of Houston
Oceněníčlen Královské společnosti (1974)
Dr A. H. Heineken Prize for Environmental Sciences (1990)
Volvo Environment Prize (1996)
Blue Planet Prize (1997)
Řád společníků cti (2003)
… více na Wikidatech
Webwww.jameslovelock.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir James Ephraim Lovelock (* 26. července 1919, Letchworth, Anglie) je nezávislý vědec, autor, environmentalista a futurolog žijící v Cornwallu. Veřejnosti je znám zejména jako autor a popularizátor teorie Gaia, jako silný zastánce jaderné energetiky i jako autorita v oblasti výzkumu globálního oteplování.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lovelock se narodil v Letchworth Garden City v hrabství Hertfordshire a Anglii. Získal nejdřív titul bakaláře chemie na University of Manchester (1941), v roce 1948 získal titul Ph.D. v medicíně na London School of Hygiene and Tropical Medicine, a v roce 1959 titul D.Sc. v oboru biofyzika.

V roce 1961 se v NASA účastnil programu výzkumu Marsu (sondy Viking 1 a Viking 2 – pracoval na vývoji některých přístrojů). Právě srovnání mezi podmínkami na Marsu a na Zemi ho přivedlo k formulování nejprve hypotézy, později teorie Gaia. Tuto teorii rozpracoval především v 70. letech, řadu publikací o ní uveřejni i později.

Teorie Gaia chápe planetu Zemi a život na ní jako jeden sám sebe regulující superorganismus. Tato teorie se stala inspiračním zdrojem hnutí New Age a řadě ekologických organizací. Často však byla používána způsobem a mírou, jakou jím původně nebyla myšlena. Lovelock interakci mezi Zemí a živou přírodou chápal jako seberegulující mechanismus, ale nikdy si nemyslel, že veškerý život na Zemi společně tvoří jedinou bytost (a už vůbec ne s vlastním vědomím).

Lovelock patří mezi vědce, kteří už dlouhou dobu varují před globálním oteplováním; oproti jiným vědcům je značně pesimistický. Domnívá se, že systém (pozitivních) zpětných vazeb způsobí masivní urychlení globálního oteplování, které může do konce 21. století způsobit smrt miliard lidí. Jednou z možností, jak toto oteplování zpomalit, je podle Lovelocka masivní expanze jaderné energetiky.[1]

Mediální senzaci článkem způsobil preferencí jaderné energetiky už v roce 2004[2][3] (pro se však ve skutečnosti vyslovoval už dřív).

Spolu s Chrisem Replayem taky navrhl jiný, netradiční způsob boje s globálním oteplováním: systém rour by pumpoval „výživnější“ vodu z dolních vrstev oceánu do vyšších, čímž by mohlo být stimulováno pohlcování uhlíku mořskými organismy.[4] Tento návrh se však nedočkal příliš vlídného přijetí.

Lovelock je rovněž vynálezcem řady přístrojů a technických zlepšení např. detektoru elektronového záchytu (electron capture detector, ECD).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.blisty.cz/art/26597.html
  2. http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=79
  3. comment.independent.co.uk [online]. [cit. 2007-10-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-04-22. 
  4. Archivovaná kopie. www.lidovky.cz [online]. [cit. 2007-10-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-13. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]