James Lovelock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Lovelock
Narození 26. července 1919 (97 let)
Anglie
Alma mater Manchesterská universita
Povolání biolog, chemik, vysokoškolský pedagog a mytograf
Ocenění Volvo Environment Prize (1996)
Wollastonova medaile (2006)
člen Královské společnosti
Dr A.H. Heineken Prize for Environmental Sciences
komandér Řádu britského impéria
… více na Wikidatech
Web www.jameslovelock.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir James Ephraim Lovelock (* 26. července 1919, Letchworth, Anglie) je nezávislý vědec, autor, environmentalista a futurolog žijící v Cornwallu. Veřejnosti je znám zejména jako autor a popularizátor teorie Gaia, jako silný zastánce jaderné energetiky i jako autorita v oblasti výzkumu globálního oteplování.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lovelock se narodil v Letchworth Garden City v hrabství Hertfordshire a Anglii. Získal nejdřív titul bakaláře chemie na University of Manchester (1941), v roce získal titul Ph.D. v medicíně na London School of Hygiene and Tropical Medicine, v roce 1959 titul D.Sc. v oboru biofyzika.

V roce 1961 se v NASA účastnil programu výzkumu Marsu (sondy Viking 1 a Viking 2 – pracoval na vývoji některých přístrojů). Právě srovnání mezi podmínkami na Marsu a na Zemi ho přivedlo k formulování nejprve hypotézy, později teorie Gaia. Tuto teorii rozpracoval především v 70. letech, řadu publikací o ní uveřejni i později.

Teorie Gaia chápe planetu Zemi a život na ní jako jeden sám sebe regulující superorganismus. Tato teorie se stala inspiračním zdrojem hnutí New Age a řadě ekologických organizací. Často však byla používána způsobem a mírou, jakou jím původně nebyla myšlena. Lovelock interakci mezi Zemí a živou přírodou chápal jako seberegulující mechanismus, ale nikdy si nemyslel, že veškerý život na Zemi společně tvoří jedinou bytost (a už vůbec ne s vlastním vědomím).

Lovelock patří mezi vědce, kteří už dlouhou dobu varují před globálním oteplováním; oproti jiným vědcům je značně pesimistický. Domnívá se, že systém (pozitivních) zpětných vazeb způsobí masivní urychlení globálního oteplování, které může do konce 21. století způsobit smrt miliard lidí. Jednou z možností, jak toto oteplování zpomalit, je podle Lovelocka masivní expanze jaderné energetiky[1]

Mediální senzaci článkem způsobil preferencí jaderné energetiky už v roce 2004[2][3] (pro se však ve skutečnosti vyslovoval už dřív).

Spolu s Chrisem Replayem taky navrhl jiný, netradiční způsob boje s globálním oteplováním: systém rour by pumpoval „výživnější“ vodu z dolních vrstev oceánu do vyšších, čímž by mohlo být stimulováno pohlcování uhlíku mořskými organismy.[4] Tento návrh se však nedočkal příliš vlídného přijetí.

Lovelock je rovněž vynálezcem řady přístrojů a technických zlepšení např. detektoru elektronového záchytu (electron capture detector, ECD).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.blisty.cz/art/26597.html
  2. http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=79
  3. http://comment.independent.co.uk/commentators/article61727.ece
  4. http://www.lidovky.cz/vedci-chteji-michat-ocean-obrimi-rourami-fdr-/ln_noviny.asp?c=A071006_000150_ln_noviny_sko&klic=221787&mes=071006_0

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]