James Bardeen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James M. Bardeen
JamesMBardeen1980.jpg
Narození 9. května 1939 (80 let)
Minneapolis
Alma mater Kalifornský technologický institut
Harvardova univerzita
Zaměstnavatel Washingtonská univerzita
Ocenění člen American Physical Society
Rodiče John Bardeen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Maxwell Bardeen (* 9. května 1939) je americký fyzik známý pro své práce v oblasti obecné teorie relativity. Zejména hrál významnou úlohu při formulaci zákonů mechaniky černých děr. Objevil rovněž Bardeenovo vakuum, exaktní řešení Einsteinových rovnic.

Bardeen v roce 1960 absolvoval Harvardovu univerzitu a poté přešel na doktorát na Kalifornský technologický institut, kde byl jeho vedoucím Richard Feynman. [1] Působí jako emeritní profesor na Washingtonské univerzitě a jako hostující vědec na Perimeter Institute for Theoretical Physics. [2] V roce 2012 byl zvolen do Národní akademie věd Spojených států amerických. [3]

Jeho otcem byl John Bardeen, jediný dvojnásobný nositel Nobelovy ceny za fyziku. [4] Jeho bratr William Bardeen je rovněž fyzikem a sestra Elizabeth se provdala za fyzika Thomase Greytaka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku James M. Bardeen na anglické Wikipedii.

  1. Bardeen, James Maxwell - CaltechTHESIS
  2. James Bardeen [online]. Perimeter Institute for Theoretical Physics [cit. 2016-01-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. James Bardeen, Array of Contemporary American Physicists. www.aip.org [online]. [cit. 2016-08-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-08. 
  4. HODDESON, Lillian; DAITCH, Vicki, 2002. True genius: the life and science of John Bardeen : the only winner of two Nobel Prizes in physics. [s.l.]: Joseph Henry Press. Dostupné online. ISBN 978-0-309-08408-6. S. 93. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]