Jama (Izrael)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jama
ימה - يما
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška cca 90 m n. m.
Stát IzraelIzrael Izrael
distrikt Centrální
Jama
Jama
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jama (hebrejsky: ימה, arabsky: يمة nebo يما) byla vesnice v Izraeli, v  Centrálním distriktu začleněná roku 1988 do města Zemer.

Nacházela se nadmořské výšce cca 90 metrů na pomezí pobřežní nížiny (Šaronská planina) a pahorků v předpolí Samařska, cca 40 kilometrů severovýchodně od centra Tel Avivu a cca 15 kilometrů východně od Netanje. Byla situována na Zelené linii, která odděluje Izrael v jeho mezinárodně uznávaných hranicích od území Západního břehu Jordánu. Na dopravní síť byla napojena pomocí místní silnice číslo 574.

Ležela v oblasti nazývané Trojúhelník, obývané izraelskými Araby, která se v roce 1949 po podepsání dohod o příměří, jež ukončily první arabsko-izraelskou válku, stala součástí státu Izrael, přičemž ale místní arabská populace byla zachována.

Roku 1988 byla Jama (společně s nedalekými vesnicemi Bir al-Sika, Mardža a Ibtan) sloučena do místní rady (malého města) Zemer[1], které má ovšem podobu volné aglomerace rozptýlené venkovské zástavby a bývalá vesnice Jama si v něm udržuje urbanistickou samostatnost. Nachází se na severozápadním okraji Zemeru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemer (Israel) [online]. Flags of the World [cit. 2010-07-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]