Jalovec polehlý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJalovec polehlý
alternativní popis obrázku chybí
Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďcypřišovité (Cupressaceae)
Rodjalovec (Juniperus)
Binomické jméno
Juniperus horizontalis
Moench, 1794
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis) je stálezelený neopadavý jehličnan, keřovitá dřevina nízkého vzrůstu z čeledi cypřišovité (Cupressaceae).

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

Vědecké názvy[editovat | editovat zdroj]

Podle biolib.cz je pro druh s označením Juniperus horizontalis používáno více rozdílných názvů, například Juniperus hudsonica, Juniperus prostrata, Juniperus repens, Juniperus virginiana var. prostrata, Sabina horizontalis, nebo Sabina prostrata.[2]

České názvy[editovat | editovat zdroj]

Podle biolib.cz je pro druh s označením jalovec polehlý používáno více rozdílných názvů, například jalovec plazivý.[2] V některých případech je ale používán i název jalovec vodorovný.[3] [4]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je původní v oblastech na severu Severní Ameriky, na většině území Kanady od Yukonu po Newfoundland, ve Spojených státech na Aljašce, a místně od státu Montana po Maine. Nejjižněji dosahuje výskytu ve Wyomingu a severním Illinois.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Keř dosahuje pouze 10–30 centimetrů výšky, ale často bývá několik metrů široký. Výhonky jsou štíhlé, 0,7 do 1,2 mm v průměru. Mívá juvenilní jehlice (na mladých rostlinách nebo po řezu), jež jsou ostře špičaté, 5–10 mm dlouhé. Druh je dvoudomý, na jedinci jsou pouze samčí nebo samičí orgány. Samčí šištice jsou 2 až 4 mm v dlouhé a kvetou na jaře. Plody jsou kulovité, 5–7 milimetrů široké, tmavě modré se světle modrobílým voskovitým ojíněním, a obsahují dvě semena (zřídka jedno nebo tři). Stopka bývá zakřivená a dozrávají během 18 měsíců.

Je blízce příbuzný s druhem Juniperus virginiana a často se s ním kříží tam, kde se vyskytují společně, obvykle v jižní Kanadě. Kříženci s druhem jalovec skalní jsou rovněž známi.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jako okrasné rostliny pro použití v zahradách je vyšlechtěno více než 100 různých odrůd. Druh je ceněn jako stálezelená rostlina, v kompozici jej lze využít jako půdokryvné dřeviny nebo do skalek.

Kultivary[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kultivary jalovců#Juniperus horizontalis.

Oblíbenými kultivary jsou "Bar Harbor", "Blue Acres", "Emerald Spreader", "Green Acres" a "Wiltonii", "Blue Carpet". Mnoho z nejoblíbenějších kultivarů má nápadně namodralé jehlice, ovšem jsou pěstovány i odrůdy se sytě zelenými, nažloutlými nebo panašovanými jehlicemi.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

S ohledem na výšku jej snadno přerůstá plevel (zapleveluje se). Je proto vhodné namulčování mulčovací textilií. Vyžaduje plné osvětlení, ve stínu silně prosychá. Snáší otevřené prostranství, odolává namrzání a snese přísušky. Preferuje propustné i chudší, mírně kyselé půdy, ale snáší i zásadité. Přihnojení podpoří růst. Snáší průmyslové prostředí. Je vhodný i pro pěstování v mobilní zeleni.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juniperus horizontalis na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. a b biolib.cz
  3. Jalovec vodorovný [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online. 
  4. Juniperus horizontalis - jalovec vodorovný (Cupressaceae - cypřišovité) [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online. 
  5. JUNIPERUS HORIZONTALIS "ANDORRA COMPACT" [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]