Jalovec polehlý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJalovec polehlý
alternativní popis obrázku chybí
Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď cypřišovité (Cupressaceae)
Rod jalovec (Juniperus)
Binomické jméno
Juniperus horizontalis
Moench, 1794
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis) je stálezelený neopadavý jehličnan, keřovitá dřevina nízkého vzrůstu z čeledi cypřišovité (Cupressaceae).

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

Vědecké názvy[editovat | editovat zdroj]

Podle biolib.cz je pro druh s označením Juniperus horizontalis používáno více rozdílných názvů, například Juniperus hudsonica, Juniperus prostrata, Juniperus repens, Juniperus virginiana var. prostrata, Sabina horizontalis, nebo Sabina prostrata.[2]

České názvy[editovat | editovat zdroj]

Podle biolib.cz je pro druh s označením jalovec polehlý používáno více rozdílných názvů, například jalovec plazivý.[2] V některých případech je ale používán i název jalovec vodorovný.[3] [4]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je původní v oblastech na severu Severní Ameriky, na většině území Kanady od Yukonu po Newfoundland, ve Spojených státech na Aljašce, a místně od státu Montana po Maine. Nejjižněji dosahuje výskytu ve Wyomingu a severním Illinois.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Keř dosahuje pouze 10-30 centimetrů výšky, ale často bývá několik metrů široký. Výhonky jsou štíhlé, 0,7 do 1,2 mm v průměru. Mívá juvenilní jehlice (na mladých rostlinách nebo po řezu), jež jsou ostře špičaté, 5-10 mm dlouhé. Druh je dvoudomý, na jedinci jsou pouze samčí nebo samičí orgány. Samčí šištice jsou 2 až 4 mm v dlouhé a kvetou na jaře. Plody jsou kulovité, 5-7 milimetrů široké, tmavě modré se světle modrobílým voskovitým ojíněním, a obsahují dvě semena (zřídka jedno nebo tři). Stopka bývá zakřivená a dozrávají během 18 měsíců.

Je blízce příbuzný s druhem Juniperus virginiana a často se s ním kříží tam, kde se vyskytují společně, obvykle v jižní Kanadě. Kříženci s druhem jalovec skalní jsou rovněž známi.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jako okrasné rostliny pro použití v zahradách je vyšlechtěno více než 100 různých odrůd. Druh je ceněn jako stálezelená rostlina, v kompozici jej lze využít jako půdokryvné dřeviny nebo do skalek.

Kultivary[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kultivary jalovců#Juniperus horizontalis.

Oblíbenými kultivary jsou "Bar Harbor", "Blue Acres", "Emerald Spreader", "Green Acres" a "Wiltonii", "Blue Carpet". Mnoho z nejoblíbenějších kultivarů má nápadně namodralé jehlice, ovšem jsou pěstovány i odrůdy se sytě zelenými, nažloutlými nebo panašovanými jehlicemi.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

S ohledem na výšku jej snadno přerůstá plevel (zapleveluje se). Je proto vhodné namulčování mulčovací textilií. Vyžaduje plné osvětlení, ve stínu silně prosychá. Snáší otevřené prostranství, odolává namrzání a snese přísušky. Preferuje propustné i chudší, mírně kyselé půdy, ale snáší i zásadité. Přihnojení podpoří růst. Snáší průmyslové prostředí. Je vhodný i pro pěstování v mobilní zeleni.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juniperus horizontalis na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]
  2. a b biolib.cz
  3. Jalovec vodorovný [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online. 
  4. Juniperus horizontalis - jalovec vodorovný (Cupressaceae - cypřišovité) [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online. 
  5. JUNIPERUS HORIZONTALIS "ANDORRA COMPACT" [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]